Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Swoisty artystyczny dyptyk fotografii autorstwa Janusza Marynowskiego i Tamary Pieńko – stanowią dokumentację muzyczno-ogrodowej partytury „napisanej” przez Krzysztofa Pendereckiego. W galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie otworzono wystawę pt. „Kosmogonia”.
Zdjęcia Janusza Marynowskiego powstawały na przestrzeni trzydziestu lat wspólnej pracy z Mistrzem. Pokazują artystę uchwyconego przez obiektyw niejako „na zapleczu” świata muzyki. Ja natomiast, już po śmierci Krzysztofa Pendereckiego fotografowałam Jego ukochany ogród w Lusławicach, próbując odczytać wielowymiarowe przekazy, które po sobie pozostawił – powiedziała współtwórczyni wernisażu, Tamara Pieńko.

- Nie zależało mi na tym, żeby przedstawić piękny ogród, tylko zobaczyć w tym miejscu coś, co jest niewidzialne, czyli zobaczyć myśl, wartości Profesora, co to miejsce dla Niego znaczyło? Dlaczego tyle czasu poświęcał na to, żeby tworzyć ten ogród? Jakie to miało znaczenie dla Jego muzyki? Profesor, kiedy komponował swój ogród tworzył takie mapy, rysunki, wypełniał poszczególne obszary różnymi drzewami. Podobnie tworzył muzykę. Rozrysowywał kompozycje form. I dopiero wtedy wypełniał te przestrzenie muzyką. Dokładnie tak samo traktował drzewa, zresztą podkreślał, że te dwie pasje na prawdę się przenikają – podsumowała Tamara Pieńko.

Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. urodzin Maestra.

Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia 2024 roku.

Rozmowa z Tamarą Pieńko TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej (Radio Szczecin)

Zobacz także

2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez 'Ogrody Śródmieście'. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści 'Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów' - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników 'Wielkiego Kalibru'. » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej
45678910