Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Ignacy Lisiecki – pianista przyjmuje owacyjne brawa publiczności. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Ignacy Lisiecki – pianista przyjmuje owacyjne brawa publiczności. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Dokonał wielu światowych prawykonań utworów kompozytorów muzyki współczesnej, w tym Jemu dedykowanych. Występuje z najlepszymi orkiestrami po obu stronach globu. Lista dokonań artysty jest nieskończenie długa. Ignacy Lisiecki – wielce utytułowany polski pianista wystąpił w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Ze szczecińskimi symfonikami pod dyrekcją doskonałego brytyjskiego dyrygenta Stefana Asbury brawurowo wykonał mało znany, bardzo trudny Koncert Fortepianowy nr 2 Aleksandra Tansmana dedykowany Charliemu Chaplinowi.

- Jest to rzeczywiście wymagający utwór, ale na co dzień przede wszystkim zajmuję się wykonywaniem muzyki współczesnej komponowanej przez bardzo cenionych, wspaniałych polskich młodych kompozytorów. Na przykład miałem przyjemność w NOSPR zagrać prawykonanie Koncertu Fortepianowego „Phantomaticon” Pawła Hendricha, tak więc w tym przypadku był to bardziej wymagający utwór – powiedział Ignacy Lisiecki.

Aleksander Tansman napisał koncert na ogromny skład symfoniczny – dodał pianista.

- W tej chwili jestem w Japonii dyrektorem artystycznym zespołu kameralnego Hakushu Hall Ensemble w Yanagawie i właściwie granie z wielką orkiestrą symfoniczną traktuję jako wykonywanie muzyki kameralnej z trochę większym składem. Jako człowiek, który mieszka od kilku lat w Japonii, to jakby moją misją jest również dwustronne przedstawianie i promowanie polskiej muzyki w Japonii, ale również japońskiej muzyki w Polsce. Widzę, że w Filharmonii w Szczecinie jest bardzo pozytywne nastawienie, ludzie są uśmiechnięci, jest przyjemność współpracować, tak więc w Szczecinie z chęcią bym wykonał jakiś utwór współczesnego japońskiego kompozytora, co jest dla mnie dość ważne – podsumował Ignacy Lisiecki.

Artysta gorąco oklaskiwany przez publiczność zamknął wirtuozowski występ potrójnym bisem.

Na program wieczoru złożył się również poemat symfoniczny Wyszehrad Bedřicha Smetany i Koncert na orkiestrę Béli Bartóka.

Spotkanie z Ignacym Lisieckim TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-11-24, godz. 12:34 Tydzień Friedrichowski trwa [ZDJĘCIA] Wystawy, filmy i spotkania przygotowali organizatorzy Tygodnia Friedrichowskiego w Szczecinie. » więcej 2024-11-23, godz. 18:08 Święto dla tych, którzy kochają czytanie [WIDEO, ZDJĘCIA] Spotkania autorskie, wspólne czytanie poezji, a także wręczanie nagród literackich. To już dwunasta edycja Festiwalu Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka. » więcej 2024-11-23, godz. 12:00 Michał Balas i Kornilios Michailidis gorąco oklaskiwani w Filharmonii [ZDJĘCIA] Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego i słynna III Symfonia Johannesa Brahmsa zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2024-11-22, godz. 18:56 Festiwal w Książnicy. "Można przenieść się w inną rzeczywistość" [ZDJĘCIA] W Książnicy Pomorskiej rozpoczął się festiwal czytania. W programie między innymi spotkania z Anna Ołów-Wachowicz i Adamem Zadwornym. » więcej 2024-11-22, godz. 17:04 Michał Balas zagra w Filharmonii na wiolonczeli z 1718 roku Jego gra przyciąga tłumy melomanów. Koncertuje z ogromnym powodzeniem m.in. w słynnych: Filharmonii Berlińskiej, wiedeńskiej Musikverein, Herkulessaal w Monachium, Stadtcasino w Bazylei oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wybitnie… » więcej 2024-11-22, godz. 16:34 Wystawa poświęcona Bogusławowi X w Zamku [WIDEO, ZDJĘCIA] Jak żył Gryfita uznany za najwybitniejszego władcę Pomorza? M.in. to można zobaczyć na wystawie poświęconej Bogusławowi X. » więcej 2024-11-22, godz. 13:12 W Książnicy Pomorskiej rusza wielkie święto czytania Rozmowy z autorami, czytania performatywne i spektakle, a także wręczenie nagrody literackiej "Jantar" - w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie rozpoczyna się 12. Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". » więcej 2024-11-22, godz. 11:07 Rekord frekwencyjny MCN Instytucja istnieje od 1,5 roku i może się już pochwalić także sukcesem frekwencyjnym - mówił w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor centrum Witold Jabłoński. » więcej 2024-11-22, godz. 09:18 Morskie Centrum Nauki z ważną nagrodą, zapewniającą promocję i rozpoznawalność Nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej dla Morskiego Centrum Nauki przełoży się na rozpoznawalność w Europie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor tej instytucji Witold Jabłoński. » więcej 2024-11-20, godz. 14:48 Związek zawodowy: mobbing w Operze. Dyrektor wzywa do odwołania oskarżeń Marszałek województwa zwróci się do pełniącego obowiązki dyrektora Opery na Zamku z prośbą o wyjaśnienia w sprawie zarzutów jednego ze związków zawodowych zrzeszających artystów. » więcej
1234567