Unikatowe bezpłatne warsztaty orkiestrowe: w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie trwa nabór do międzynarodowej orkiestry, której patronem jest polski kompozytor Witold Lutosławski.
Projekt International Lutosławski Youth Orchestra skierowany jest do studentów uczelni muzycznych. W ubiegłych latach mieliśmy około czterystu chętnych z całego świata. W tym roku muzycy w wieku od 18. do 30. roku życia mogą zgłaszać się na stronie internetowej Filharmonii.
- Na tej stronie w zakładce „nuty” można znaleźć pozycje obowiązkowe do wykonania na każdy instrument. Należy się nagrać i przez odpowiedni formularz zgłosić do nas. Termin upływa 30 kwietnia 2024 roku – poinstruował główny producent przedsięwzięcia, kompozytor Mateusz Czarnowski.
Skład około 80-osobowej orkiestry zostanie opublikowany 17 maja. Młodzi muzycy będą pracowali nad repertuarem z wybitnymi instrumentalistami z najprężniejszych polskich i europejskich orkiestr – dodał Czarnowski.
- Obowiązkowym punktem programu jest utwór „Partita” naszego patrona, tym bardziej, że w tym roku przypada 30-rocznica śmierci kompozytora. Oprócz Witolda Lutosławskiego jest jeszcze Antonín Dvořák i Krzysztof Penderecki, bowiem naszym celem jest m.in. popularyzowanie muzyki 20-wiecznej, bo za mało jej się wykonuje – podsumował Mateusz Czarnowski.
Warsztaty ILYO odbędą się w dniach 18-24 sierpnia 2024. Będą zwieńczone dwoma koncertami – w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie i w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Więcej o 12. ILYO kompozytor Mateusz Czarnowski TUTAJ.
Warsztaty ILYO odbędą się w dniach 18-24 sierpnia 2024. Będą zwieńczone dwoma koncertami – w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie i w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Więcej o 12. ILYO kompozytor Mateusz Czarnowski TUTAJ.
Zobacz także
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej
2024-06-13, godz. 22:07
Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze.
» więcej
2024-06-13, godz. 19:27
Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u
Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia.
» więcej
2024-06-13, godz. 16:16
Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO]
Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście".
» więcej
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej