Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Uczestnicy 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Uczestnicy 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Dziesięć wydarzeń artystycznych, siła dwóch orkiestr oraz klasy mistrzowskie dla młodych muzyków z wirtuozami czołowych europejskich orkiestr i pedagogami renomowanych uczelni. W piątek w Złotej Sali Filharmonii zakończył się jeden z największych na Pomorzu Zachodnim festiwal muzyki klasycznej, Szczecin Classic.
To była ogromna przyjemność prowadzić kursy mistrzowskie – powiedział skrzypek Daniel Stabrawa, były koncertmistrz i solista słynnej Berliner Philharmoniker.

- Młodzież, która tutaj gra jest nieprawdopodobnie utalentowana. Oczywiście każdy myśli troszeczkę inaczej i teraz ukierunkować to, to było nasze zadanie i mam nadzieję, że nam się to udało. Mamy wspaniałych muzyków z całej Polski, nie tylko z Polski, bo i z Europy, którzy przyjeżdżają chętnie, dlatego ja też bardzo chętnie tu przyjeżdżam i pomagam, bo warto wzmacniać taką inicjatywę. To jest coś genialnego – uzupełnił koncertmistrz.

Na finał 6. edycji przedsięwzięcia wybrałam m.in. wyjątkowe „Metamorfozy” Ryszarda Straussa – dodała Emilia Goch-Salvador – altowiolistka, pomysłodawczyni Festiwalu, dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra.

- Te „Metamorfozy” za mną chodziły parę lat, ale nigdy nie było okazji, bo to jest jednak utwór napisany na 23 instrumenty solo, a nasza orkiestra na co dzień liczy 15 osób, wiec my w zasadzie nigdy nie mogliśmy do tego dzieła przystąpić. Teraz pomieszaliśmy Orkiestrę Festiwalową z Baltic Neopolis i się udało, i bardzo wierzę w to, że przyszły Festiwal będzie tak samo udany. Na przyszły rok być może koncert finałowy skończy się trochę na jazzowo – podsumowała Emila Goch-Salvador.

Głównym partnerem Festiwalu trwającego od 27 kwietnia do 3 maja 2024 roku było Miasto Szczecin.

Więcej o koncercie finałowym Festiwalu TUTAJ.

Program i artyści:

• Antonio Vivaldi – Koncert na altówkę i wiolonczelę RV 531
Piotr Szumieł – altówka
Konstatnin Heidrich – wiolonczela

• Kurt Atterberg – Suita na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową nr 3
Jakub Jakowicz – skrzypce
Andriy Vitovych – altówka

• Giovanni Bottesini – Gran duo concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę smyczkową
Emanuel Salvador – skrzypce
Janusz Widzyk – kontrabas

• Richard Georg Strauss – Metamorfozy na 23 instrumenty smyczkowe
Daniel Stabrawa – koncertmistrz

Orkiestra Festiwalowa Szczecin Classic i Baltic Neopolis Orchestra
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez 'Ogrody Śródmieście'. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści 'Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów' - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników 'Wielkiego Kalibru'. » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej
3456789