Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Uczestnicy 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Uczestnicy 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Dziesięć wydarzeń artystycznych, siła dwóch orkiestr oraz klasy mistrzowskie dla młodych muzyków z wirtuozami czołowych europejskich orkiestr i pedagogami renomowanych uczelni. W piątek w Złotej Sali Filharmonii zakończył się jeden z największych na Pomorzu Zachodnim festiwal muzyki klasycznej, Szczecin Classic.
To była ogromna przyjemność prowadzić kursy mistrzowskie – powiedział skrzypek Daniel Stabrawa, były koncertmistrz i solista słynnej Berliner Philharmoniker.

- Młodzież, która tutaj gra jest nieprawdopodobnie utalentowana. Oczywiście każdy myśli troszeczkę inaczej i teraz ukierunkować to, to było nasze zadanie i mam nadzieję, że nam się to udało. Mamy wspaniałych muzyków z całej Polski, nie tylko z Polski, bo i z Europy, którzy przyjeżdżają chętnie, dlatego ja też bardzo chętnie tu przyjeżdżam i pomagam, bo warto wzmacniać taką inicjatywę. To jest coś genialnego – uzupełnił koncertmistrz.

Na finał 6. edycji przedsięwzięcia wybrałam m.in. wyjątkowe „Metamorfozy” Ryszarda Straussa – dodała Emilia Goch-Salvador – altowiolistka, pomysłodawczyni Festiwalu, dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra.

- Te „Metamorfozy” za mną chodziły parę lat, ale nigdy nie było okazji, bo to jest jednak utwór napisany na 23 instrumenty solo, a nasza orkiestra na co dzień liczy 15 osób, wiec my w zasadzie nigdy nie mogliśmy do tego dzieła przystąpić. Teraz pomieszaliśmy Orkiestrę Festiwalową z Baltic Neopolis i się udało, i bardzo wierzę w to, że przyszły Festiwal będzie tak samo udany. Na przyszły rok być może koncert finałowy skończy się trochę na jazzowo – podsumowała Emila Goch-Salvador.

Głównym partnerem Festiwalu trwającego od 27 kwietnia do 3 maja 2024 roku było Miasto Szczecin.

Więcej o koncercie finałowym Festiwalu TUTAJ.

Program i artyści:

• Antonio Vivaldi – Koncert na altówkę i wiolonczelę RV 531
Piotr Szumieł – altówka
Konstatnin Heidrich – wiolonczela

• Kurt Atterberg – Suita na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową nr 3
Jakub Jakowicz – skrzypce
Andriy Vitovych – altówka

• Giovanni Bottesini – Gran duo concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę smyczkową
Emanuel Salvador – skrzypce
Janusz Widzyk – kontrabas

• Richard Georg Strauss – Metamorfozy na 23 instrumenty smyczkowe
Daniel Stabrawa – koncertmistrz

Orkiestra Festiwalowa Szczecin Classic i Baltic Neopolis Orchestra
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-02, godz. 09:00 Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA] Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA] Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-05-31, godz. 11:43 Józefowicz: niestety jest aktor, który grał u mnie główną rolę i stanął po stronie Putina Janusz Józefowicz, choreograf i reżyser teatralny, realizuje w Teatrze Polskim w Szczecinie 'Polita' spektakl o Poli Negrii. Był dziś naszym gościem w 'Rozmowie pod krawatem'. » więcej 2024-05-31, godz. 09:23 „Flis” Moniuszki owacyjnie przyjęty w Szczecinie. Premiera opery w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii… » więcej 2024-05-31, godz. 09:20 Trwa kompletowanie obsady do spektaklu Janusza Józefowicza To szansa na aktorską karierę. Janusz Józefowicz w Szczecinie szuka obsady do swojego najnowszego spektaklu, który będzie realizował w Teatrze Polskim. » więcej 2024-05-30, godz. 12:47 Premiera opery „Flis” Moniuszki w Akademii Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Około stu pięćdziesięciu artystów: studentów, pedagogów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie pracowało nad wystawieniem opery. Po ubiegłorocznym sukcesie „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta, proponują… » więcej 2024-05-29, godz. 23:50 Zespół Lota zagrał w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO] Występ odbył się w ramach comiesięcznego cyklu [3x1]. » więcej 2024-05-28, godz. 18:18 A co nam w studiu Lota? [ZDJĘCIA, WIDEO] Lota dron... ale nie tylko! » więcej 2024-05-27, godz. 17:51 Pogrzeb Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego Przedstawiciele władz, środowisko jazzowe i miłośnicy talentu Jana 'Ptaszyna' Wróblewskiego pożegnali słynnego polskiego jazzmana. » więcej 2024-05-27, godz. 16:43 Telewizyjna premiera spektaklu "1989" z muzyką Andrzeja "Webbera" Mikosza Przed nami premiera telewizyjna spektaklu '1989' z muzyką Andrzeja 'Webbera' Mikosza znanego m.in. z wieloletniej współpracy z Łoną. » więcej
45678910