Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Jakub Skrzywanek obejmie 1 września stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru, będzie sprawował tę funkcję razem z Dorotą Ignatjew.
Wyniki konkursu ogłosiło właśnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Moja praca w Szczecinie należy do niezwykle udanych - powiedział Radiu Szczecin dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego. - Za ten czas jest bardzo wdzięczny. Jeszcze się nie żegnam, bo na to przyjdzie czas. Do końca sierpnia jestem i przede wszystkim skupiam się na Teatrze Współczesnym w Szczecinie i to jest zespół, który wbrew pozorom, wychodzi już na wszystkich frontach na prostą i naprawdę mam wielkie nadzieje, że przed Współczesnym teraz jeszcze lepszy czas, nie tylko artystycznie, ale też instytucjonalnie.
Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek. - My już od dłuższego czasu, to też muszę przyznać, byliśmy w kontakcie i z zespołem teatru i władzami miejskimi. Sygnalizowałem też taką możliwość, więc od dłuższego czasu przygotowujemy wszystko tak, żeby ciągłość programowa i artystyczna nie była w żaden sposób zaburzona.
"Gratulujemy Jakubowi i dziękujemy za te wspólne trzy sezony. Obecnie razem dalej pracujemy nad programem przyszłego sezonu, którego szczegóły ogłosimy już wkrótce, wraz z nazwiskiem osoby, która stanie na czele zespołu artystycznego" - napisali pracownicy Współczesnego w mediach społecznościowych.
Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek. - My już od dłuższego czasu, to też muszę przyznać, byliśmy w kontakcie i z zespołem teatru i władzami miejskimi. Sygnalizowałem też taką możliwość, więc od dłuższego czasu przygotowujemy wszystko tak, żeby ciągłość programowa i artystyczna nie była w żaden sposób zaburzona.
To bardzo dobra wiadomość dla samego zainteresowanego - podkreśla Przemysław Słowik, radny Miasta Szczecin. - Trochę gorsza dla nas z perspektywy miasta, ale mamy poczucie tego, że niezależnie od tego, jak dobra byłaby sytuacja w mieście, to myślę, że każdy artysta chciałby być w tym miejscu, w którym za chwilę będzie Jakub Skrzywanek, czyli tak naprawdę w największym, najlepszym teatrze w Polsce. To naprawdę bardzo znaczące osiągnięcie i wyróżnienie. Jestem przekonany, że Kuba nie zniknie całkowicie z naszego życia w Szczecinie.
A co można zrobić, żeby Szczecin został znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski? - Jeśli zainwestujemy naprawdę niedużo większe środki, to będziemy znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski, co już teraz robimy. Patrząc chociażby po uznaniach i tytułach, które Teatr Współczesny, zespół Teatru Współczesnego, Jakub Skrzywanek, uzyskiwali. Tak samo Teatr Lalek Pleciuga, Teatr Kana. My mamy czym się pochwalić, teraz musimy zadbać o to, żeby kontynuować ten rozwój - odpowiada Słowik.
Reżyser, autor tekstów i twórca instalacji Jakub Skrzywanek jest dyrektorem szczecińskiego teatru od 2021 roku. Wraz z zespołem zdobył liczne nagrody, a sam otrzymał w zeszłym roku m.in. "Paszport Polityki".
Moja praca w Szczecinie należy do niezwykle udanych - powiedział Radiu Szczecin dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego.
Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek.
To bardzo dobra wiadomość dla samego zainteresowanego - podkreśla Przemysław Słowik, radny Miasta Szczecin.
Dodaj komentarz 1 komentarz
Zobacz także
2024-02-01, godz. 14:47
Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie
13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 23:45
Trio Noisetree wystąpiło w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
To w ramach styczniowej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-01-31, godz. 17:31
„W afrykańskiej wiosce" jeszcze przez miesiąc w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wystawa „W afrykańskiej wiosce" jeszcze tylko przez najbliższy miesiąc będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 07:34
Chór Politechniki Morskiej zaśpiewał z Beatą Kozidrak w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
„Piechotą do lata”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”, „Biała armia” oraz wiele innych przebojów z repertuaru Beaty Kozidrak zabrzmiało w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wokalistka…
» więcej
2024-01-30, godz. 19:00
Nowy rok, nowy zespół... [ZDJĘCIA, WIDEO]
Czyli czas na styczniowe wydanie cyklu [3x1].
» więcej
2024-01-29, godz. 15:57
Szczecinianie świętują setną rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego
Dokładnie 100 lat temu, 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej, obecnej Opery na Zamku. Organizator Festiwali…
» więcej
2024-01-29, godz. 06:52
Koncertowała Akademia Muzyki Dawnej [ZDJĘCIA]
Piękny finał islandzkiego projektu Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w kaplicy u Baptystów.
» więcej
2024-01-28, godz. 11:15
Opera zainaugurowała Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego
Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano wczoraj wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-01-27, godz. 14:13
Prawykonanie 39. Misterium kolędowego w szczecińskiej katedrze
Ponad stu szczecińskich artystów; chóry - Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego i „Collegium Maiorum” Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, zespół instrumentalny oraz m.in. znana wokalistka jazzowa Jola Szczepaniak prawykonają…
» więcej
2024-01-27, godz. 10:08
Koncert finałowy „Jazz Camp for Girls”. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Nauka jazzu i improwizacji to projekt skierowany do dziewczynek ze szkół muzycznych w wieku od 10-16 lat. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zakończyły się warsztaty „Jazz Camp for Girls”. Pomysł powstał w Danii…
» więcej