Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Jakub Skrzywanek obejmie 1 września stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru, będzie sprawował tę funkcję razem z Dorotą Ignatjew.
Wyniki konkursu ogłosiło właśnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Moja praca w Szczecinie należy do niezwykle udanych - powiedział Radiu Szczecin dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego. - Za ten czas jest bardzo wdzięczny. Jeszcze się nie żegnam, bo na to przyjdzie czas. Do końca sierpnia jestem i przede wszystkim skupiam się na Teatrze Współczesnym w Szczecinie i to jest zespół, który wbrew pozorom, wychodzi już na wszystkich frontach na prostą i naprawdę mam wielkie nadzieje, że przed Współczesnym teraz jeszcze lepszy czas, nie tylko artystycznie, ale też instytucjonalnie.
Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek. - My już od dłuższego czasu, to też muszę przyznać, byliśmy w kontakcie i z zespołem teatru i władzami miejskimi. Sygnalizowałem też taką możliwość, więc od dłuższego czasu przygotowujemy wszystko tak, żeby ciągłość programowa i artystyczna nie była w żaden sposób zaburzona.
"Gratulujemy Jakubowi i dziękujemy za te wspólne trzy sezony. Obecnie razem dalej pracujemy nad programem przyszłego sezonu, którego szczegóły ogłosimy już wkrótce, wraz z nazwiskiem osoby, która stanie na czele zespołu artystycznego" - napisali pracownicy Współczesnego w mediach społecznościowych.
Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek. - My już od dłuższego czasu, to też muszę przyznać, byliśmy w kontakcie i z zespołem teatru i władzami miejskimi. Sygnalizowałem też taką możliwość, więc od dłuższego czasu przygotowujemy wszystko tak, żeby ciągłość programowa i artystyczna nie była w żaden sposób zaburzona.
To bardzo dobra wiadomość dla samego zainteresowanego - podkreśla Przemysław Słowik, radny Miasta Szczecin. - Trochę gorsza dla nas z perspektywy miasta, ale mamy poczucie tego, że niezależnie od tego, jak dobra byłaby sytuacja w mieście, to myślę, że każdy artysta chciałby być w tym miejscu, w którym za chwilę będzie Jakub Skrzywanek, czyli tak naprawdę w największym, najlepszym teatrze w Polsce. To naprawdę bardzo znaczące osiągnięcie i wyróżnienie. Jestem przekonany, że Kuba nie zniknie całkowicie z naszego życia w Szczecinie.
A co można zrobić, żeby Szczecin został znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski? - Jeśli zainwestujemy naprawdę niedużo większe środki, to będziemy znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski, co już teraz robimy. Patrząc chociażby po uznaniach i tytułach, które Teatr Współczesny, zespół Teatru Współczesnego, Jakub Skrzywanek, uzyskiwali. Tak samo Teatr Lalek Pleciuga, Teatr Kana. My mamy czym się pochwalić, teraz musimy zadbać o to, żeby kontynuować ten rozwój - odpowiada Słowik.
Reżyser, autor tekstów i twórca instalacji Jakub Skrzywanek jest dyrektorem szczecińskiego teatru od 2021 roku. Wraz z zespołem zdobył liczne nagrody, a sam otrzymał w zeszłym roku m.in. "Paszport Polityki".
Moja praca w Szczecinie należy do niezwykle udanych - powiedział Radiu Szczecin dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego.
Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek.
To bardzo dobra wiadomość dla samego zainteresowanego - podkreśla Przemysław Słowik, radny Miasta Szczecin.
Dodaj komentarz 1 komentarz
Zobacz także
2022-09-16, godz. 16:32
Nowy sezon w Pleciudze. Na początek "Niezłe Ziółka"
Nowy sezon teatralny nabiera rumieńców. W piątek w Teatrze Lalek Pleciuga pierwsza w tym sezonie premiera. O 17 rozpocznie się pokaz "Niezłe Ziółka" Magdaleny Mrozińskiej w reżyserii Pawła Aigner'a.
» więcej
2022-09-16, godz. 08:37
Alena Baeva otworzy sezon 2022/2023 Filharmonii w Szczecinie
Muzyka polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin, zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W piątek otwarcie sezonu artystycznego 2022/2023.
» więcej
2022-09-15, godz. 15:17
Pleciuga staje się teatrem szeroko otwartym
Spektakle w Pleciudze będą dostosowane dla osób głuchych i niewidomych.
» więcej
2022-09-15, godz. 11:27
Radny chce odwołania koncertu Rogera Watersa, który jawnie wspiera Putina
Jest postulat odwołanie koncertów Rogera Watersa w krakowskiej Tauron Arenie. Apeluje o to do władz miasta jeden z krakowskich radnych Łukasz Wantuch.
» więcej
2022-09-15, godz. 09:01
"Broad Peak" na Festiwalu w Gdyni
Film "Broad Peak" - o legendzie polskiego himalaizmu Macieju Berbece w reżyserii Leszka Dawida - w czwartek na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
» więcej
2022-09-14, godz. 08:16
Filmowy festiwal w Gdyni i kandydaci do Złotych Lwów
Podczas trzeciego dnia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni widzowie będą mogli zobaczyć między innymi "Śubuk".
» więcej
2022-09-13, godz. 19:04
Phoenix String Quartet na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY we Lwowie [ZDJĘCIA]
Kompozycje Karola Szymanowskiego, Jewhena Stankowycza i Romana Palestra - patrona Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie zabrzmiały wczoraj w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Dzieła przedstawił oklaskiwany w wielu…
» więcej
2022-09-12, godz. 17:34
Sławomir Wilk z Lwowskimi Symfonikami na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie [ZDJĘCIA]
„Pieśń o ziemi” Romana Palestra - patrona Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie i Poemat symfoniczny „Grażyna” Borysa Latoszyńskiego wypełniły program niedzielnego koncertu w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Zabrzmiał…
» więcej
2022-09-11, godz. 17:28
Premiera płyty Sławomira Wilka na Międzynarodowym Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie [ZDJĘCIA]
Publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej gorąco oklaskiwała sobotni recital fortepianowy. Polski pianista Sławomir Wilk przedstawił po raz pierwszy w Ukrainie kompozycje Sergieja Bortkiewicza wydane na najnowszej płycie solisty.
» więcej
2022-09-10, godz. 19:32
Nowa płyta "Dezertera". Utwory nagrane 36 lat temu [ZDJĘCIA]
Bez zgody Służby Bezpieczeństwa PRL i bez wiedzy cenzury. Tak wyglądała "dzika sesja" zespołu "Dezerter" w studiu firmy Tonpress w 1986 roku. Po 36 latach, nielegalnie nagrane utwory oficjalnie ujrzały światło dzienne.
» więcej