Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Jakub Skrzywanek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jakub Skrzywanek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Jakub Skrzywanek obejmie 1 września stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru, będzie sprawował tę funkcję razem z Dorotą Ignatjew.
Wyniki konkursu ogłosiło właśnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Gratulujemy Jakubowi i dziękujemy za te wspólne trzy sezony. Obecnie razem dalej pracujemy nad programem przyszłego sezonu, którego szczegóły ogłosimy już wkrótce, wraz z nazwiskiem osoby, która stanie na czele zespołu artystycznego" - napisali pracownicy Współczesnego w mediach społecznościowych.

Moja praca w Szczecinie należy do niezwykle udanych - powiedział Radiu Szczecin dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego. - Za ten czas jest bardzo wdzięczny. Jeszcze się nie żegnam, bo na to przyjdzie czas. Do końca sierpnia jestem i przede wszystkim skupiam się na Teatrze Współczesnym w Szczecinie i to jest zespół, który wbrew pozorom, wychodzi już na wszystkich frontach na prostą i naprawdę mam wielkie nadzieje, że przed Współczesnym teraz jeszcze lepszy czas, nie tylko artystycznie, ale też instytucjonalnie.

Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek. - My już od dłuższego czasu, to też muszę przyznać, byliśmy w kontakcie i z zespołem teatru i władzami miejskimi. Sygnalizowałem też taką możliwość, więc od dłuższego czasu przygotowujemy wszystko tak, żeby ciągłość programowa i artystyczna nie była w żaden sposób zaburzona.

To bardzo dobra wiadomość dla samego zainteresowanego - podkreśla Przemysław Słowik, radny Miasta Szczecin. - Trochę gorsza dla nas z perspektywy miasta, ale mamy poczucie tego, że niezależnie od tego, jak dobra byłaby sytuacja w mieście, to myślę, że każdy artysta chciałby być w tym miejscu, w którym za chwilę będzie Jakub Skrzywanek, czyli tak naprawdę w największym, najlepszym teatrze w Polsce. To naprawdę bardzo znaczące osiągnięcie i wyróżnienie. Jestem przekonany, że Kuba nie zniknie całkowicie z naszego życia w Szczecinie.

A co można zrobić, żeby Szczecin został znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski? - Jeśli zainwestujemy naprawdę niedużo większe środki, to będziemy znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski, co już teraz robimy. Patrząc chociażby po uznaniach i tytułach, które Teatr Współczesny, zespół Teatru Współczesnego, Jakub Skrzywanek, uzyskiwali. Tak samo Teatr Lalek Pleciuga, Teatr Kana. My mamy czym się pochwalić, teraz musimy zadbać o to, żeby kontynuować ten rozwój - odpowiada Słowik.

Reżyser, autor tekstów i twórca instalacji Jakub Skrzywanek jest dyrektorem szczecińskiego teatru od 2021 roku. Wraz z zespołem zdobył liczne nagrody, a sam otrzymał w zeszłym roku m.in. "Paszport Polityki".

Moja praca w Szczecinie należy do niezwykle udanych - powiedział Radiu Szczecin dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego.
Zespół i władze Szczecina wiedziały o moim starcie w konkursie na dyrektora Starego Teatru - mówił Skrzywanek.
To bardzo dobra wiadomość dla samego zainteresowanego - podkreśla Przemysław Słowik, radny Miasta Szczecin.
A co można zrobić, żeby Szczecin został znaczącym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski? Odpowiada Słowik.

Zobacz także

2024-06-26, godz. 10:12 Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach. » więcej 2024-06-25, godz. 12:20 Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO] 16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór 'Winda' i wideo do niego powstały w wyniku akcji '24 To My', w której słuchacze zdecydowali o tematyce i… » więcej 2024-06-24, godz. 14:20 Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA] 43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg… » więcej 2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona 'Odą do radości' Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert 'Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej' w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej 2024-06-22, godz. 14:06 Grand Prix Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach dla Chóru z Filipin [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończył się najstarszy Festiwal Chóralny w Polsce. Najwięcej nagród 59. edycji Konkursu im. prof. Jana Szyrockiego otrzymał Chór z Filipin. » więcej 2024-06-21, godz. 17:40 Wyremontowany amfiteatr w Stargardzie oficjalnie otwarty Blisko cztery tysiące miejsc dla widzów i słuchaczy, zadaszona scena i sala kameralna z garderobami dla artystów pod główną sceniczną płytą. Zmodernizowany amfiteatr w Stargardzie zadebiutuje w piątek podczas koncertu otwarcia po… » więcej 2024-06-21, godz. 15:24 Rozpoczyna się 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Od sześciu dekad lato w Kamieniu Pomorskim jest czasem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej 2024-06-21, godz. 14:13 Filipińczycy oczarowali na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończyły się zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego. Wczoraj publiczność najgoręcej oklaskiwała University Of The Philippines Manila Chorale. » więcej
1234567