Brawa na stojąco i dwa bisy dla około stu muzyków. Szczecińscy symfonicy z czołówką polskich jazzmanów przedstawili wczoraj, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza premierowe aranżacje utworów ze słynnych na świecie amerykańskich filmów o jazzie.
Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” (1990) Spike’a Lee, „New Orleans” (1947) Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” (1954) Anthony’ego Manna. Doskonały wieczór pt. „American jazz hits from the movies” otworzyła kompozycja Quincy Jonesa napisana w 2018 roku specjalnie na 70-lecie Orkiestry Symfonicznej w Szczecinie.
Artystów prowadził Marek Moś – wybitny dyrygent i skrzypek, założyciel AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie.
- Wszytko się udało, co sobie zamierzaliśmy, tzn. scalić tak duży zespół symfoniczny z zespołem jazzowym. Muzycy Filharmonii są wspaniałymi muzykami. Dali z siebie wszystko na koncercie i czuło się nastawienie publiczności, takie niezwykle otwarte. Ta sala ma szczęście i do tych, którzy tu pracują i do tych, którzy ją odwiedzają. Było mi tutaj niezwykle miło, za co serdecznie dziękuję – powiedział Marek Moś.
Bardzo długo pracowaliśmy nad tym projektem, co przyniosło oczekiwane rezultaty – dodał pianista Paweł Tomaszewski, jeden z dwóch, obok saksofonisty Marka Podkowy, autorów aranżacji.
- Publiczność zachwycona, bardzo to się udzieliło nam – artystom. Wokalistka świetna i orkiestra świetna. Z tą orkiestrą na prawdę można konie kraść, każde pole przemierzać i odkrywać. Także jestem bardzo zadowolony – podsumował Paweł Tomaszewski.
Ostatni w tym sezonie Filharmonii koncert zorganizowany w ramach cyklu „Brillante”, prowadziła Magdalena Wilento – pomysłodawczyni wieczoru, p.o. dyrektora Filharmonii w Szczecinie.
Wykonawcy wydarzenia
Paweł Tomaszewski Group w składzie:
• Paweł Tomaszewski – fortepian, aranżacje
• Marek Podkowa – saksofon, aranżacje
• Przemysław Hanaj – gitara
• Michał Kapczuk – kontrabas
• Wojtek Fedkowicz – perkusja
• Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne
• Karolina Leszko – wokal
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Marek Moś – dyrygent
Zobacz także
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej
2024-06-03, godz. 14:10
Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii.
» więcej
2024-06-02, godz. 16:55
Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim
„Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby.
» więcej