Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Marek Moś – dyrygent. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Marek Moś – dyrygent. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie. Marek Moś – wybitny polski skrzypek i kameralista powołał także, w 1998 roku AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, której do dziś jest dyrektorem artystycznym. Od wielu lat zespół zaliczany jest do światowej czołówki orkiestr kameralnych.

Z Kwartetem Śląskim występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Schauspielhaus w Berlinie, Merkin Hall w Nowym Jorku oraz Jordan Hall w Bostonie, by wymienić tylko kilka. Dokonał również około 30 prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Wiele z tych dzieł było dedykowanych Kwartetowi Śląskiemu. Płyty, które artysta nagrał z Kwartetem, dwukrotnie zdobyły Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk”. W 1995 roku był to monograficzny album z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego, a w 1997 – kwartety Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

Powołana przez Marka Mosia Orkiestra AUKSO otrzymała wielokrotnie Nagrodę „Fryderyk” m.in. za zrealizowany z Januszem Olejniczakiem album „Chopin” oraz za płytę „Kilar/Moś/Aukso” zawierającą pierwsze fonograficzne nagranie „II Koncertu fortepianowego” Wojciecha Kilara.

Jest również laureatem wielu konkursów, m.in. Muzyki Współczesnej w Krakowie oraz dwukrotnie Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu i Nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Medalu Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze. Poza intensywną działalnością koncertową i nagraniową wykłada również w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W piątek, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, ten wielce utytułowany artysta zadyrygował szczecińskimi symfonikami i czołówką polskich jazzmanów, z pianistą i kompozytorem Pawłem Tomaszewskim na czele. Muzycy przedstawili premierowe aranżacje wspomnianego Pawła Tomaszewskiego i saksofonisty Marka Podkowy, utworów ze słynnych amerykańskich filmów o jazzie.

Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” Spike’a Lee, „New Orleans” Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” Anthony’ego Manna. Po doskonałym koncercie pt. „American jazz hits from the movies”, gorąco oklaskiwanym przez publiczność, muzyk chętnie mówił m.in. o szczecińskim wydarzeniu.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Markiem Mosiem
 

Zobacz także

2024-08-26, godz. 01:26 To FAMA... [POSŁUCHAJ] Fama głosi, że tegoroczna FAMA była wyjątkowa. Właściwie to tak jest zawsze. Wczorajszy (24.08.) koncert na scenie hali Basenu Północnego zakończył kolejny… » więcej 2024-08-26, godz. 01:33 "Bramat" startuje w Goleniowie [ROZMOWA] Wczoraj (24 sierpnia) rozpoczęły się 25. Goleniowskie Spotkania Teatralne "Bramat". Na 9 dni zaplanowano blisko 50 wydarzeń: spektakli, koncertów, wystaw… » więcej 2024-08-26, godz. 01:45 Znów "Na gotyckim szlaku" [ROZMOWA] Wczoraj (24 sierpnia) XV Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku" zawitał w Szczecinku. W ubiegłym tygodniu gościł w Kołbaczu, a za tydzień zaprasza do Chojny… » więcej 2024-08-26, godz. 02:06 Piotr Dumała i jego "Koniec świata?" [ROZMOWA] Na chwilę wracamy do Ińska. Tegoroczne Lato Filmowe gościło wiele znakomitości. Wśród nich był Piotr Dumała ze swoim najnowszym filmem fabularnym „Fin… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Statuetkę dla Vity Marii Drygas odbierała producentka filmu "Danger Zone" Vita Żelakevicute W konkurencyjnym świecie turystyki niewiele jest dzisiaj doświadczeń, które są nieosiągalne. „Danger Zone” zagłębia się w świat turystyki wojennej… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Agata Kulesza w Ińsku Agata Kulesza znana aktorka teatralna i filmowa była gościem specjalnym 51. Ińskiego Lata Filmowego. Na festiwalu przedpremierowo pokazywano film Adriana Panka… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Podsumowanie 51.Ińskiego Lata Filmowego Złote rybki czyli nagrody Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Jak co roku jury składające się z kilkunastu widzów Festiwalu przyznaje nagrodę w dwóch kategoriach:… » więcej 2024-08-18, godz. 19:30 Trio Animato | „W Chinach przyjmowano nas z niezwykłymi honorami...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Założona w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającą grupą kameralną w Szczecinie. Od wielu lat zespół kontynuuje dzieło Mistrza… » więcej 2024-08-12, godz. 18:30 W piątek wystartowało Ińskie Lato Filmowe [RELACJA] Po raz 51. W ińsku rozpoczęło Lato Filmowe. Pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 1973 roku. Inicjatorami tego wydarzenia byli: Bohdan Kowalski – ówczesny… » więcej 2024-08-13, godz. 13:22 Szczecińscy aktorzy w filmie Tobiasa Lenela [ROZMOWA] Maria Dąbrowska, Beata Zygarlicka, Katarzyna Nowak, Adrianna Janowska-Moniuszko, Adam Kuzycz-Berezowski, Paweł Niczewski i Mateusz Wiśniewski - to szczecińscy… » więcej
12345