Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Marek Moś dyryguje artystami koncertu pt. „American jazz hits from the movies”. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Marek Moś dyryguje artystami koncertu pt. „American jazz hits from the movies”. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Brawa na stojąco i dwa bisy dla około stu muzyków. Szczecińscy symfonicy z czołówką polskich jazzmanów przedstawili wczoraj, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza premierowe aranżacje utworów ze słynnych na świecie amerykańskich filmów o jazzie.
Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” (1990) Spike’a Lee, „New Orleans” (1947) Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” (1954) Anthony’ego Manna. Doskonały wieczór pt. „American jazz hits from the movies” otworzyła kompozycja Quincy Jonesa napisana w 2018 roku specjalnie na 70-lecie Orkiestry Symfonicznej w Szczecinie.

Artystów prowadził Marek Moś – wybitny dyrygent i skrzypek, założyciel AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie.

- Wszytko się udało, co sobie zamierzaliśmy, tzn. scalić tak duży zespół symfoniczny z zespołem jazzowym. Muzycy Filharmonii są wspaniałymi muzykami. Dali z siebie wszystko na koncercie i czuło się nastawienie publiczności, takie niezwykle otwarte. Ta sala ma szczęście i do tych, którzy tu pracują i do tych, którzy ją odwiedzają. Było mi tutaj niezwykle miło, za co serdecznie dziękuję – powiedział Marek Moś.

Bardzo długo pracowaliśmy nad tym projektem, co przyniosło oczekiwane rezultaty – dodał pianista Paweł Tomaszewski, jeden z dwóch, obok saksofonisty Marka Podkowy, autorów aranżacji.

- Publiczność zachwycona, bardzo to się udzieliło nam – artystom. Wokalistka świetna i orkiestra świetna. Z tą orkiestrą na prawdę można konie kraść, każde pole przemierzać i odkrywać. Także jestem bardzo zadowolony – podsumował Paweł Tomaszewski.

Ostatni w tym sezonie Filharmonii koncert zorganizowany w ramach cyklu „Brillante”, prowadziła Magdalena Wilento – pomysłodawczyni wieczoru, p.o. dyrektora Filharmonii w Szczecinie.

Wykonawcy wydarzenia

Paweł Tomaszewski Group w składzie:
• Paweł Tomaszewski – fortepian, aranżacje
• Marek Podkowa – saksofon, aranżacje
• Przemysław Hanaj – gitara
• Michał Kapczuk – kontrabas
• Wojtek Fedkowicz – perkusja
• Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne
• Karolina Leszko – wokal

• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Marek Moś – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-07-07, godz. 09:19 Ińsko. "Young Hearts Film Festiwal. Dozwolone do lat 18" W niedzielę w Ińsku ostatni dzień 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego 'Young Hearts Film Festiwal. Dozwolone do lat 18'. » więcej 2024-07-06, godz. 10:49 Muzyczny Szczecin w „Ocalić od zapomnienia...” Wojciecha Rapy Kilkadziesiąt lat muzycznego Szczecina, zwłaszcza sceny big-beatowej - na rynku księgarskim ukazał się album pt. „Ocalić od zapomnienia...” Wojciecha Rapy - muzyka popularnych zespołów w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. » więcej 2024-07-05, godz. 18:01 W Ińsku rusza festiwal filmowy dla młodych Młode i bardzo młode kino spotka się w piątek w Ińsku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym 'Young Hearts Film Festiwal. Dozwolone do lat 18'. » więcej 2024-07-05, godz. 16:41 Ruszyły Pyrzyckie Spotkania z Folklorem Rusza kolejna edycja międzynarodowego festiwalu - Pyrzyckich Spotkań z Folklorem. » więcej 2024-07-02, godz. 06:58 Dawne kino "Bajka" wystawione na sprzedaż Dawne kino 'Bajka', działające przez wiele lat w tzw. Starych Policach. zostanie sprzedane. » więcej 2024-07-02, godz. 06:51 Zmarła dyrygentka Maria Białkowska-Dublasiewicz [ZDJĘCIA] W roku 1962, po studiach u prof. Stefana Stuligrosza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w rodzinnym Poznaniu, przyjechała do Szczecina. W piątek, 28 czerwca zmarła ceniona pedagog, animatorka kultury i dyrygentka Maria Białkowska… » więcej 2024-06-30, godz. 15:35 Stargard. Mariackie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Do wysłuchania drugiego już niedzielnego koncertu w ramach pierwszej edycji Mariackich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Kolegiata w Stargardzie. » więcej 2024-06-29, godz. 15:10 Inauguracja 17. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie. Dziś, 29 czerwca 2024 rozpoczyna się 17. edycja wydarzenia. » więcej 2024-06-29, godz. 13:54 Ruszył Festiwal Audiomat. "Mikrofon czuje prawdę i wrażliwość" [ZDJĘCIA] Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat. » więcej 2024-06-28, godz. 20:11 Mietall i jego dzieci przyszłości [WIDEO] Niecodzienny projekt muzyka rockowego. W piątek nasze radio odwiedził Mietall Waluś, pochodzący z Mysłowic muzyk związany z takimi zespołami jak Lenny Valentino, Negatyw czy Penny Lane. » więcej
1234567