Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Marek Moś dyryguje artystami koncertu pt. „American jazz hits from the movies”. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Marek Moś dyryguje artystami koncertu pt. „American jazz hits from the movies”. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Brawa na stojąco i dwa bisy dla około stu muzyków. Szczecińscy symfonicy z czołówką polskich jazzmanów przedstawili wczoraj, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza premierowe aranżacje utworów ze słynnych na świecie amerykańskich filmów o jazzie.
Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” (1990) Spike’a Lee, „New Orleans” (1947) Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” (1954) Anthony’ego Manna. Doskonały wieczór pt. „American jazz hits from the movies” otworzyła kompozycja Quincy Jonesa napisana w 2018 roku specjalnie na 70-lecie Orkiestry Symfonicznej w Szczecinie.

Artystów prowadził Marek Moś – wybitny dyrygent i skrzypek, założyciel AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie.

- Wszytko się udało, co sobie zamierzaliśmy, tzn. scalić tak duży zespół symfoniczny z zespołem jazzowym. Muzycy Filharmonii są wspaniałymi muzykami. Dali z siebie wszystko na koncercie i czuło się nastawienie publiczności, takie niezwykle otwarte. Ta sala ma szczęście i do tych, którzy tu pracują i do tych, którzy ją odwiedzają. Było mi tutaj niezwykle miło, za co serdecznie dziękuję – powiedział Marek Moś.

Bardzo długo pracowaliśmy nad tym projektem, co przyniosło oczekiwane rezultaty – dodał pianista Paweł Tomaszewski, jeden z dwóch, obok saksofonisty Marka Podkowy, autorów aranżacji.

- Publiczność zachwycona, bardzo to się udzieliło nam – artystom. Wokalistka świetna i orkiestra świetna. Z tą orkiestrą na prawdę można konie kraść, każde pole przemierzać i odkrywać. Także jestem bardzo zadowolony – podsumował Paweł Tomaszewski.

Ostatni w tym sezonie Filharmonii koncert zorganizowany w ramach cyklu „Brillante”, prowadziła Magdalena Wilento – pomysłodawczyni wieczoru, p.o. dyrektora Filharmonii w Szczecinie.

Wykonawcy wydarzenia

Paweł Tomaszewski Group w składzie:
• Paweł Tomaszewski – fortepian, aranżacje
• Marek Podkowa – saksofon, aranżacje
• Przemysław Hanaj – gitara
• Michał Kapczuk – kontrabas
• Wojtek Fedkowicz – perkusja
• Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne
• Karolina Leszko – wokal

• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Marek Moś – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-21, godz. 09:43 Miłość do muzyki i ludzie - Webber o swojej karierze Tu potrzeba przede wszystkim pasji - tak o swojej karierze mówił na naszej antenie kompozytor i producent muzyczny Andrzej 'Webber' Mikosz. » więcej 2024-06-20, godz. 14:32 Chór Cantores Graudentes na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Około czterystu śpiewaków z dziesięciu zespołów stanęło już na dwóch scenach 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Wczoraj zmagania konkursowe rozpoczął Chór Cantores… » więcej 2024-06-20, godz. 07:45 Muzyka organowa i kameralna, czyli czas na festiwal w Kamieniu Pomorskim Już w piątek rozpocznie się najstarszy międzynarodowy festiwal na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2024-06-19, godz. 23:55 Zespół Ikrek zagrał w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO] Minikoncert odbył się w ramach czerwcowego wydania cyklu [3x1]. » więcej 2024-06-19, godz. 12:04 Chór Pomerania Cantat z Koszalina najmłodszym uczestnikiem Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach trwają zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego. Szczególną uwagę zwrócił na siebie najmłodszy zespół, Pomerania Cantat Dziecięcej Akademii Chóralnej w … » więcej 2024-06-18, godz. 19:45 Ix, Ikrek, Zed! [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli raz na ludowo! » więcej 2024-06-18, godz. 14:09 Młode talenty poszukiwane. Muzyków oceni m.in. Katarzyna Nosowska Autorskie kompozycje, świeżość i nieszablonowe podejście do muzyki - tego poszukują organizatorzy Festiwalu Młodych Talentów. Właśnie rozpoczął się nabór do kolejnej odsłony wydarzenia, a na czele jury ponownie zasiądzie Katarzyna… » więcej 2024-06-18, godz. 11:51 Owacyjne przyjęcie Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Ponad stu śpiewaków na dwóch scenach - w Międzyzdrojach rozpoczęły się zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego. » więcej 2024-06-17, godz. 19:59 Prawie 111 tysięcy widzów na koncercie... W Stanach Zjednoczonych padł właśnie rekord - taka liczba fanów zgromadziła się na występie w południowym Teksasie gwiazdy muzyki Country Georga Straita. Poprzedni rekord przetrwał blisko 50 lat. » więcej 2024-06-17, godz. 15:40 W Międzyzdrojach stanął pomnik profesora Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA] W 1965 roku Jan Szyrocki - założyciel i dyrygent słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej - powołał do życia istniejący do dziś Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Z inicjatywy śpiewaków pracujących… » więcej
1234567