Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Marek Moś dyryguje artystami koncertu pt. „American jazz hits from the movies”. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Marek Moś dyryguje artystami koncertu pt. „American jazz hits from the movies”. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Brawa na stojąco i dwa bisy dla około stu muzyków. Szczecińscy symfonicy z czołówką polskich jazzmanów przedstawili wczoraj, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza premierowe aranżacje utworów ze słynnych na świecie amerykańskich filmów o jazzie.
Zabrzmiały tematy m.in. z obrazów: „Mo’ Better Blues” (1990) Spike’a Lee, „New Orleans” (1947) Arthura Lubina czy „The Glenn Miller Story” (1954) Anthony’ego Manna. Doskonały wieczór pt. „American jazz hits from the movies” otworzyła kompozycja Quincy Jonesa napisana w 2018 roku specjalnie na 70-lecie Orkiestry Symfonicznej w Szczecinie.

Artystów prowadził Marek Moś – wybitny dyrygent i skrzypek, założyciel AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie.

- Wszytko się udało, co sobie zamierzaliśmy, tzn. scalić tak duży zespół symfoniczny z zespołem jazzowym. Muzycy Filharmonii są wspaniałymi muzykami. Dali z siebie wszystko na koncercie i czuło się nastawienie publiczności, takie niezwykle otwarte. Ta sala ma szczęście i do tych, którzy tu pracują i do tych, którzy ją odwiedzają. Było mi tutaj niezwykle miło, za co serdecznie dziękuję – powiedział Marek Moś.

Bardzo długo pracowaliśmy nad tym projektem, co przyniosło oczekiwane rezultaty – dodał pianista Paweł Tomaszewski, jeden z dwóch, obok saksofonisty Marka Podkowy, autorów aranżacji.

- Publiczność zachwycona, bardzo to się udzieliło nam – artystom. Wokalistka świetna i orkiestra świetna. Z tą orkiestrą na prawdę można konie kraść, każde pole przemierzać i odkrywać. Także jestem bardzo zadowolony – podsumował Paweł Tomaszewski.

Ostatni w tym sezonie Filharmonii koncert zorganizowany w ramach cyklu „Brillante”, prowadziła Magdalena Wilento – pomysłodawczyni wieczoru, p.o. dyrektora Filharmonii w Szczecinie.

Wykonawcy wydarzenia

Paweł Tomaszewski Group w składzie:
• Paweł Tomaszewski – fortepian, aranżacje
• Marek Podkowa – saksofon, aranżacje
• Przemysław Hanaj – gitara
• Michał Kapczuk – kontrabas
• Wojtek Fedkowicz – perkusja
• Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne
• Karolina Leszko – wokal

• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Marek Moś – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-18, godz. 14:09 Młode talenty poszukiwane. Muzyków oceni m.in. Katarzyna Nosowska Autorskie kompozycje, świeżość i nieszablonowe podejście do muzyki - tego poszukują organizatorzy Festiwalu Młodych Talentów. Właśnie rozpoczął się nabór do kolejnej odsłony wydarzenia, a na czele jury ponownie zasiądzie Katarzyna… » więcej 2024-06-18, godz. 11:51 Owacyjne przyjęcie Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Ponad stu śpiewaków na dwóch scenach - w Międzyzdrojach rozpoczęły się zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego. » więcej 2024-06-17, godz. 19:59 Prawie 111 tysięcy widzów na koncercie... W Stanach Zjednoczonych padł właśnie rekord - taka liczba fanów zgromadziła się na występie w południowym Teksasie gwiazdy muzyki Country Georga Straita. Poprzedni rekord przetrwał blisko 50 lat. » więcej 2024-06-17, godz. 15:40 W Międzyzdrojach stanął pomnik profesora Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA] W 1965 roku Jan Szyrocki - założyciel i dyrygent słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej - powołał do życia istniejący do dziś Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Z inicjatywy śpiewaków pracujących… » więcej 2024-06-17, godz. 11:48 Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Blisko 600. śpiewaków, ponad 20 chórów i 30. dyrygentów. W niedzielę w Międzyzdrojach rozpoczął się najstarszy festiwal chóralny w Polsce - 59. Międzynarodowy im. prof. Jana Szyrockiego. » więcej 2024-06-15, godz. 18:31 Vivaldi na inaugurację Sacrum Non Profanum Koncertem „Vivaldi Forever - Cztery Pory Roku', w wykonaniu Muras/Brzezina Duo, zainaugurowany został w sobotę w Książnicy Pomorskiej 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. » więcej 2024-06-15, godz. 14:00 Zakończenie sezonu z Branfordem Marsalisem i Rune Bergmannem. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wzruszający wieczór z owacjami na stojąco i bisami. Wczoraj, 14 czerwca 2024 roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończyła jubileuszowy sezon artystyczny 2023/2024, w którym świętowano 75-lecie Orkiestry Filharmonii… » więcej 2024-06-14, godz. 14:25 Music West Fest z muzyką zagląda w różne miejsca Dobra wiadomość dla miłośników pozytywnych dźwięków. Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest. » więcej 2024-06-14, godz. 11:03 "Koncentruję się wyłącznie na tym, żeby festiwal zaprezentował się jak najpiękniej" Przed nami XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Rozpoczyna się już w sobotę w Szczecinie. » więcej 2024-06-14, godz. 09:25 Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały" To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia. » więcej
2345678