Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji.
Dziś, 23 czerwca 2024 roku w białogardzkim kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zabrzmią organy z 1912 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna podróż śladami Grünebergów”.
Celem wydarzenia jest ratowanie cennych zabytków regionu – powiedziała dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.
Celem wydarzenia jest ratowanie cennych zabytków regionu – powiedziała dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.
- To instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. W to miejsce sprowadza się instrumenty średniej jakości. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować taką akcję pod nazwą Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – uzupełniła prof. Burnicka-Kalischewska.
W koncercie pt. „Czar instrumentów dętych” zagrają prof. Roman Gryń (trąbka) i prof. Bogdan Narloch (organy).
- Mamy bardzo dużo instrumentów po naszej stronie Pomorza. I ze smutkiem muszę powiedzieć, że większość z nich jest w bardzo złym stanie, żeby nie powiedzieć destruktami. I naszym zadaniem jest zadbać o to, żebyśmy nie musieli się tego stanu wstydzić – podsumował prof. Bogdan Narloch.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie przy ulicy Najświętszej Maryi Panny 17. Wstęp wolny.
Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.
Zobacz także
2024-12-11, godz. 14:03
W Słowianinie zabrzmiała piosenka, która jest dobra na wszystko [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kilkanaście zespołów z całego województwa wystąpiło na scenie Domu Kultury "Słowianin". To w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Form Wokalno - Instrumentalnych "Piosenka jest dobra na wszystko".
» więcej
2024-12-11, godz. 09:57
Wirtuozowski Fresco String Quintet w Filharmonii
Najmłodsi, pełni pasji instrumentaliści Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i Opery na Zamku w Szczecinie. Absolwenci najlepszych polskich i zagranicznych uczelni muzycznych oraz akademii orkiestrowych, m.in. Sinfonii Varsovii, Narodowego…
» więcej
2024-12-10, godz. 07:37
Nominacje do Złotych Globów. Są polskie wątki [WIDEO]
W Stanach Zjednoczonych ogłoszono kandydatów do Złotych Globów. Najwięcej (10) nominacji zdobył musical Jacquesa Audiarda "Emilia Pérez". Nakręcony w Polsce film "Prawdziwy ból" z czterema nominacjami.
» więcej
2024-12-08, godz. 08:12
Irena Santor kończy jutro 90 lat
Podziwiana przez kilka pokoleń słuchaczy za kunszt, styl i gust. Jedna z największych Dam polskiej piosenki zaśpiewała niepoliczalną liczbę utworów po obu stronach globu. Irena Santor kończy jutro 90 lat.
» więcej
2024-12-07, godz. 17:18
Muzyka w dawnym Szczecinie. Koncert Adwentowy 2024
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza w sobotę na koncert adwentowy do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczecinie przy ulicy Stoisława.
» więcej
2024-12-07, godz. 15:39
Duże Dzieci, czyli zespół, który tworzą ojciec i syn
Grają w nim Jakub May, perkusista i jego dziewięcioletni syn - Piotruś.
» więcej
2024-12-07, godz. 09:02
Konstanty kontra Ildefons w 13 Muzach [ZDJĘCIA]
"Konstanty kontra Ildefons" - premiera zwariowanej komedii muzycznej z piosenkami do tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego odbyła się na scenie Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie.
» więcej
2024-12-05, godz. 14:05
Petycja społeczników: była siedziba pogotowia może być miejscem kultury
Chcą utworzyć miejsce kultury przełomu wieków w willi po pogotowiu. Społecznicy zebrali prawie 1500 podpisów pod petycją w tej sprawie.
» więcej
2024-12-05, godz. 07:36
"Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?". Przegląd komedii Stanisława Barei
Przegląd komedii Stanisława Barei w Kinie Zamek w Szczecinie - to z okazji urodzin reżysera. Gdyby żył, 5 grudnia skończyłby 95 lat.
» więcej
2024-12-04, godz. 08:05
Gra Monopoly Stargard dostępna od połowy grudnia
Każdy będzie mógł zostać rekinem stargardzkich nieruchomości. Znana gra planszowa - Monopoly - tym razem ze Stargardem w roli głównej - trafia do sprzedaży.
» więcej