43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg, syn słynnego Barnima.
Na organach Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zagrał prof. Bogdan Narloch.
- To jeden z najwspanialszych instrumentów rodziny Grünebergów, jaki nam się ostał na polskim Pomorzu. Są to największe organy o trakturze pneumatycznej, zachowane po Grünebergach w ogóle. Ten instrument ma nieprawdopodobny potencjał brzmieniowy, ale organy wymagają remontu. Moim marzeniem jest, żeby te organy były takie, jakie zostały zbudowane, wówczas będzie to jeden z najwspanialszych instrumentów o brzmieniu północno-niemieckich organów romantycznych – powiedział profesor.
Organy zachwalał również proboszcz białogardzkiej świątyni, ksiądz kanonik Witold Karczmarczyk.
- Każdy kto tutaj miał okazję zagrać jest pod wrażeniem, że tak mogą brzmieć organy. Akustyka w kościele jest przepiękna. Jestem otwarty na koncerty, więc serdecznie zawsze zapraszam do Białogardu – podsumował ksiądz kanonik.
Koncertowi nadano tytuł „Czar instrumentów dętych”, stąd grał również trębacz prof. Roman Gryń.
Więcej o wydarzeniu TUTAJ.
Więcej o wydarzeniu TUTAJ.
Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.