Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
W sobotę, 1 czerwca 2024 roku o godzinie 15.00, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (kościół tuż przy Bramie Portowej), po raz kolejny zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Pierwszy koncert odbędzie się pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych w świecie”.

Organizator festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, pragnie rozbudzić w odbiorcach idee wolności, solidarności, tolerancji i otwartości, poszerzyć atrakcyjność oferty kulturalnej i turystycznej Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, a także wzmocnić potrzebę uczestnictwa mieszkańców Regionu w kulturze.

Impreza prezentowana 1 czerwca br. (Międzynarodowy Dzień Dziecka „ustanowiony w roku 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych”), spełni również rolę edukacji muzycznej skierowanej do najmłodszych mieszkańców Szczecina i turystów, którzy poznają budowę i historię króla instrumentów oraz sposoby wydobywania dźwięku np. z organów, a także z różnych rodzajów harmonijek ustnych.

Stowarzyszenie zaprosiło na koncert szczecińskich muzyków, co jest również formą wsparcia i promocji rodzimych twórców oklaskiwanych na wielu estradach Europy. Na organach zagra dr Katarzyna Ganczarska, a na harmonijkach ustnych Trio „Animato”, natomiast istniejący już 35 lat zespół „Serduszka” zaśpiewa popularne utwory klasyczne i współczesne.

Celem festiwalu jest również przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, której członkowie m.in. w Białogardzie, Szczecinie i w Zdrojach budowali, rozbudowywali, a także restaurowali przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy, które zdobiły nie tylko świątynie Europy, ale również dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w koncertach realizowanych w świątyniach wyposażonych w wiekowe organy poszerzy ponadto wiedzę odbiorców nt. dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów – w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Festiwalowe koncerty przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja wydarzenia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty (zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów), zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską – dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024
 

Zobacz także

2025-01-12, godz. 14:20 Odświętny klimat koncertu prezydenckiego w Filharmonii [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Przed paroma laty planowano tylko jeden koncert prezydencki. W tym roku, wychodząc na przeciw ogromnemu zainteresowaniu publiczności, zorganizowano go dwukrotnie… » więcej 2025-01-05, godz. 22:31 Prawdziwa na scenie i w życiu. Wspomnienie o Irenie Brodzińskiej [ROZMOWA DNIA] Wielka Artystka. Piękny Człowiek. Piękna Kobieta. Jej cudowny uśmiech i śmiech zwracały uwagę nie tylko w "Arii ze śmiechem". Elegancka, ciepła i życzliwa… » więcej 2025-01-05, godz. 22:17 Podsumowanie roku 2024 w sztuce [POSŁUCHAJ] To trudne zadnie. Małgorzata Frymus, która się go podjęła, przyznaje, że jej podsumowanie roku w sztuce jest jeszcze bardziej subiektywne niż to, które… » więcej 2025-01-05, godz. 23:10 Szczecińska literatura ma się dobrze. Podsumowanie wydarzeń 2024 roku [POSŁUCHAJ] Od kilku lat książki, których akcja toczy się w Szczecinie i na Pomorzu, cieszą się ogromną popularnością. Ten rok był jednak wyjątkowy. Dużo nowych… » więcej 2025-01-05, godz. 14:20 Kolędowanie „Don Diri Don” z Orkiestrą West Side Sinfonietta rozpoczęło obchody 35-lecia Chóru [POSŁUCHAJ, Z… Profesor Jan Szyrocki – pomysłodawca powołania do życia Chóru Dziecięcego „Don Diri Don” powierzył od samego początku, w 1990 roku, prowadzenie tego… » więcej 2025-01-05, godz. 14:25 Nowe filmy w planetarium Morskiego Centrum Nauki [ROZMOWA] Planetarium w Morskim Centrum Nauki to wyjątkowe miejsce. Tam znika świat zewnętrzny i nasza codzienność. Kiedy zasiadamy w kameralnym wnętrzu i zaczyna… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Rok Jacka Nieżychowskiego Rok 2024 w Szczecinie był obchodzony jako Rok Jacka Nieżychowskiego, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, z której powstała później… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 To był bogaty Rok 2024 w szczecińskich teatrach "Polita" i "Sztukmistrz z miasta Lublina" w Teatrze Polskim, "Orfeusz w piekle" w Operze na Zamku, "Frankensztajn" i "Nie twoja kolej kochanie" we Współczesnym… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Rok 2024 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Około pięciuset wydarzeń muzycznych, edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do najmłodszych, jak i najstarszych widzów zrealizowano w 2024 roku w Filharmonii… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Monografia "Cmentarzy Szczecina" Marka Łuczaka Ponad 1900 stron poświęconych cmentarzom Szczecina - tym zapomnianym i temu największemu - Centralnemu. To najnowsza, monumentalna książka "policjanta od… » więcej
12345