Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Od najmłodszych lat pasjonowała go praca organisty, dlatego chętnie przysłuchiwał się grze na tym instrumencie słynnego organisty Rudolfa Rożka. Przyglądał się również generalnemu remontowi organów Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku, prowadzonemu w szczecińskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przez warszawską firmę Zygmunta Kamińskiego.

Czesław Matuszewski, bo o nim mowa, chciał zostać jezuitą, ale przeważyła miłość do organów. W Kaliszu Wielkopolskim ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną im. Henryka Melcera, w której zgłębiał wiedzę, m.in. o organach. Po ukończeniu nauki wrócił do rodzinnego Szczecina – do „swoich” organów w Sanktuarium.

Pan Czesław nie tylko gra na tym 36-głosowym instrumencie, ale także samodzielnie wykonuje na bieżąco drobne naprawy organów. Jak mówi, żeby dobrze grały organy, organista powinien w nich mieszkać. W ciągu blisko pół wieku poznał wszystkie tajemnice konstrukcji tych organów, które posiadają ponad trzy tysiące piszczałek – najmniejsza ma zaledwie 20 centymetrów, a największa blisko 6 metrów.

Wczoraj, 1 czerwca 2024 roku zagrała na nich Katarzyna Ganczarska podczas koncertu organizowanego pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych na świecie”, a inaugurującego Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.

Celem wydarzenia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, jest przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, która m.in. w Szczecinie, Zdrojach i Białogardzie budowała, rozbudowywała, a także restaurowała przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy projektowane do świątyń Europy, jak i dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w festiwalowych koncertach realizowanych w obiektach wyposażonych w wiekowe organy, poszerzy ponadto wiedzę na temat dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów, w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk. Wydarzenia Grünebergowskie przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja przedsięwzięcia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty, zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów, zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.

Dzięki trwającej już kilkadziesiąt lat stałej opiece sprawowanej przez Pana Czesława Matuszewskiego nad zabytkowymi organami z kościoła Serca Jezusowego, brzmienie i technika gry wyjątkowego instrumentu będzie długo zachwycać kolejne pokolenia mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Czesławem Matuszewskim
 

Zobacz także

2024-12-22, godz. 09:01 Wspomnienie Grzegorza Ciechowskiego – leadera zespołu Republika w 23-rocznicę Jego śmierci Dziś, 22 grudnia 2024 w programie od godz. 9:05 do 10:00: • Wspomnienie Grzegorza Ciechowskiego – leadera zespołu Republika w 23-rocznicę Jego śmierci… » więcej 2024-12-15, godz. 11:00 Gutierez wraca na scenę z albumem „Mapa końca świata” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W dzieciństwie dostałem plastykową strzelbę. Ale nie strzelałem z niej, tylko służyła mi jako gitara. Granie z kolegami zacząłem jeszcze w liceum. Powstał… » więcej 2024-12-15, godz. 09:58 Studenci Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki koncertują w Niemczech [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Bürgersaal Zamku Książąt Pomorskich w Ueckermünde (Musikverein BEL CANTO) i Koncertowa Stowarzyszenia Organowego św. Zofii (Orgelverein St. Sophien Brüssow)… » więcej 2024-12-08, godz. 16:48 Międzynarodowy Festiwal „Muzyczne Przyjaźnie” w Szczecinie. Silna Polonia – Silna Polska [ROZMOWA] Muzykę, która w rodzinnej Tymoszówce towarzyszyła Karolowi Szymanowskiemu poznamy 12 grudnia 2024 roku w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego Radia… » więcej 2024-12-08, godz. 08:47 Irena Santor. Spotkanie z Artystką w 90. rocznicę Jej urodzin [ZAPOWIEDŹ] Dziś, 8 grudnia 2024 w audycji: • Ekskluzywny wywiad z Ireną Santor – jedną z największych Dam polskiej piosenki. Artystka kończy jutro 90 lat. Będą… » więcej 2024-12-08, godz. 08:20 Marek Dyjak z premierą „Nad wyraz” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Charakterystyczna chrypa i niezwykła wrażliwość. Kompozytor, piosenkarz, artysta wykonujący jazz i poezję śpiewaną. Realizuje się też jako aktor. Zagrał… » więcej 2024-12-05, godz. 12:10 Violetta Villas. Wspomnienie Artystki w 13. rocznicę śmierci [ROZMOWY ARCHIWALNE] Słynęła ze swego charakterystycznego wizerunku. Wykreowała styl hollywoodzkiej gwiazdy lat 60., któremu pozostała wierna. Na scenie nosiła efektowne, balowe… » więcej 2024-12-01, godz. 08:59 Agnieszka Wilczyńska | Potrójny Jubileusz. Koncert z premierowymi piosenkami w rodzinnym Szczecinie [SPOTKANIE z ARTYSTKĄ… Koncertuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. Oklaskiwano Ją m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chicago Symphony Center, w Filharmonii Moskiewskiej… » więcej 2024-11-24, godz. 10:58 Patrycja Betley. Artystka nadzwyczajna [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Mama przyrządzała w kuchni pyszności. Wszystko wskazuje na to, że kilkuletnia córka Jej „akompaniowała”, podbierając wszystkie możliwe łyżki, drewniane… » więcej 2024-11-24, godz. 10:55 Nowy DOM Pospieszalskich stoi otworem [ROZMOWA z ARTYSTAMI, ZDJĘCIA] Dziś bez tej 15-osobowej orkiestry trudno sobie wyobrazić polską scenę muzyczną. Tworzą ją wirtuozi wykształceni na polskich i europejskich uczelniach… » więcej
12345