Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Ireneusz Radzik – dyrygent Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ireneusz Radzik – dyrygent Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ponad 200 śpiewaków na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym "O Złotą Kulę Atlasa". W szranki konkursowe stanęły chóry i ich dyrygenci...
Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej – rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy przyznało nagrodę najlepszego dyrygenta Ireneuszowi Radzikowi prowadzącemu Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.

- To ogromne wyróżnienie, cudowne osiągnięcie zwłaszcza dla tak młodego stażem dyrygenta, jakim jestem. Pracuję z tym zespołem zaledwie od roku. Wcześniej miałem przyjemność pod kierownictwem prof. Ryszarda Handke. Dla mnie praca z tak wspaniałym zespołem jest pasją – przyznał Radzik.

Tym bardziej, że chór zajął na tym Festiwalu 1. miejsce – dodał dyrygent.

- Musieliśmy przygotować jeden utwór folklorystyczny, jeden polskiego kompozytora i dwa dowolnie wybrane. My pojechaliśmy z utworami Piotra Jańczaka: "Gloria", który był skomponowany na 15-lecie zespołu i z "Głęboką studzienką", jako utwór ludowy. Wykonaliśmy jeszcze to, w czym chór zawsze był potęgą, czyli muzyka starocerkiewna – "Błażeni Jaże Izbrał" Grigory'a Lwowskiego jak i Rosephanye Powell "Non Nobis Domine" – podsumował Ireneusz Radzik.

Warto dodać, że miesiąc temu Słowiki 60 zajęły dwa pierwsze miejsca w kategoriach: Muzyki Sakralnej i Kompozycji Piotra Jańczaka na 13. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym "Gaudete Barcelona" w Hiszpanii.

Spotkanie z dyrygentem Ireneuszem Radzikiem TUTAJ.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-11-15, godz. 08:21 Jakub Kuszlik z Koncertem fortepianowym Paderewskiego w Filharmonii Ich muzyki słuchano z zachwytem na przełomie XIX i XX wieku od Odessy po Nowy Jork. Był to czas erupcji wielu talentów kompozytorskich, nie tylko w Polsce. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmią zapomniane dzieła… » więcej 2024-11-14, godz. 12:09 Konrad Słoka z debiutanckim albumem w Willi Lentza Połączenie liryczności folkowych ballad i surowej, rockowej energii. Szerszej publiczności dał się poznać w popularnym programie "The Voice of Poland". Szczecinian Konrad Słoka przedstawi w czwartek w Willi Lentza swój debiutancki… » więcej 2024-11-13, godz. 14:54 Śmieciowa Królewna z ważnym przesłaniem w Pleciudze [WIDEO, ZDJĘCIA] Strażak z głową wykonaną z pudełka po ciastkach, Śmieciowa Królewna z włosami z kolorowych kabelków, pies z sierścią z mopa. Tak wygląda scenografia spektaklu szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga". Pierwszego, w którym na scenie… » więcej 2024-11-12, godz. 20:04 "Znak z językiem". Premiera w Teatrze Współczesnym [ZDJĘCIA] "Znak z językiem" według scenariusza i w reżyserii Daniela Kotowskiego to najnowsza produkcja Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na scenie "Nowe sytuacje" zaplanowano opowieść o porozumieniu z osobami głuchymi. » więcej 2024-11-12, godz. 13:59 Nowy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee [WIDEO] "Afirmacja" - tak nazywa się najnowszy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee. » więcej 2024-11-12, godz. 09:50 Polskie filmy walczą o nagrody w Pradze Sześć polskich filmów ubiega się o nagrody na festiwalu 3Kino w Pradze. Przegląd prezentuje czeskiej publiczności najnowsze produkcje z Europy Środkowej. » więcej 2024-11-11, godz. 17:43 "Polskie kwiaty" w szczecińskiej katedrze "Pierwsze brygada", "Przybyli ułani pod okienko", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla" i wiele innych - w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła zabrzmią pieśni patriotyczne podczas koncertu pt. "Polskie kwiaty". » więcej 2024-11-11, godz. 14:05 Dzień Kina Polskiego także w Stargardzie Do obejrzenia rodzimych produkcji filmowych zaprasza Stargardzkie Centrum Kultury. » więcej 2024-11-10, godz. 15:54 GOKSiR w Przecławiu rozpoczyna cykl rozmów o wybitnych twórcach Spotkaniem z Katarzyną Kubisiowską, autorką biografii „Kora. Się żyje”, przecławski ośrodek kultury rozpoczyna nowy cykl wydarzeń. » więcej 2024-11-09, godz. 15:42 Owacyjne przyjęcie Psalmów Dawidowych w wizji Leszka Możdżera [ZDJĘCIA] Powstały między XI a III wiekiem przed naszą erą. Ich autorstwo przypisuje się między innymi Dawidowi oraz Mojżeszowi i Salomonowi. Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Czesława Miłosza w muzycznej wizji Leszka Możdżera zabrzmiały w… » więcej
1234567