Ponad 100 prac wybitnego szczecińskiego fotografa Macieja Jasieckiego, unikatowe aparaty z jego kolekcji i pamiątki rodzinne można oglądać na wystawie w Książnicy Pomorskiej.
Wśród nich są słynne szczecińskie, czarno-białe ujęcia m.in. z krwawej pacyfikacji protestu w grudniu 1970 roku, czy robotnika dzielącego się chlebem z Edwardem Gierkiem w trakcie negocjacji w stoczni Warskiego w styczniu 1970 roku. Dzięki prezentowanym fotografiom i dużemu wyborowi pocztówek można przyjrzeć się nie tylko wydarzeniom historycznym, ale też codziennemu życiu Szczecina i jego mieszkańców sprzed lat.
Pokazane są również fotografie, które w latach 1963-77 brały udział w 109 zagranicznych i 9 krajowych wystawach międzynarodowych. To między innymi fotoreportaże "Czarne i białe", "Moskwa", "Uniafrica", "Retrospekcje", czy "Rodzi się człowiek". Maciej Jasiecki był laureatem 32 nagród, w tym tak prestiżowych jak Grand Prix w Hongkongu (1967 r.) i Turynie (1969 r.), czy Złotego Medalu FIAP. W 1968 r. został uhonorowany tytułem Artist FIAP a międzynarodowej federacji fotograficznej.
Wystawę fotografii w Sali Pod Piramidą uzupełniają zabytkowe i unikatowe aparaty fotograficzne z kolekcji Macieja Jasieckiego, będące obecnie w zbiorach Muzeum Techniki i Komunikacji. W gablotach można obejrzeć m.in. pierwszy produkowany masowo radziecki aparat fotograficzny FED, złożony około 1935 roku przez dzieci ulicy resocjalizowane w komunie w Charkowie. To pierwowzór słynnych aparatów Zorkij i Zenit. Wystawiono także legendarną, dwuobiektywową lustrzankę Rolleiflex z pierwszej serii produkcyjnej, stereoskop do oglądania zdjęć z trójwymiarowym efektem, czy składane aparaty mieszkowe tzw. kamery podróżne z drugiej połowy XIX wieku.
Wystawa będzie prezentowana do 29 września, a wernisaż odbędzie się 12 września o godzinie 18.
Sylwetkę Macieja Jasieckiego przybliżyła w niedzielę Agata Rokicka. Zapraszamy do wysłuchania "Machiny Czasu".
Relacja z wystawy w audycji "Migawka" w sobotę 15 września o 15.30.
Zobacz także
2012-09-05, godz. 06:28
Wspólne czytanie Mickiewicza? Możesz wziąć udział
Potrwa kilka godzin, a przyłączyć może się każdy. W sobotę w ramach akcji "Cała Polska czyta Pana Tadeusza" szczecinianie będą... czytać epopeję narodową. Słynny trzynastozgłoskowiec usłyszymy na Różance.
» więcej
2012-09-04, godz. 16:00
Po 70 latach zabytki wróciły do Szczecina [ZDJĘCIA]
Gromadzono je od początku XX w., teraz znów będzie można zobaczyć je w jednym miejscu. We wtorek szczecińskie Muzeum Narodowe otwiera wystawę "Zaginione - Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich".
» więcej
2012-09-03, godz. 09:12
I Loewe You. Tłumy na Orła Białego [ZDJĘCIA]
Twórczość Carla Loewego, a na wielkiej scenie orkiestra, chór i balet Opery na Zamku. W niedzielę na pl. Orła Białego odbył się koncert "Operowe pożegnanie lata - I Loewe You".
» więcej
2012-09-02, godz. 13:20
Na pożegnanie wakacji: I Loewe You i Opera
Twórczość Carla Loewego, a na wielkiej scenie orkiestra, chór i balet Opery na Zamku. W niedzielę na pl. Orła Białego koncert "Operowe pożegnanie lata - I Loewe You".
» więcej
2012-09-01, godz. 15:44
Szczecińsko-radiowy akcent na Oskarach
Film "80 milionów" Waldemara Krzystka będzie kandydatem do Oskara. Jedną z głównych ról zagrał w nim - współpracujący od wielu lat z Radiem Szczecin - Krzysztof Czeczot.
» więcej
2012-09-01, godz. 11:18
Historyczny utwór na finał. Wraca po 150 latach
Szczecinianie usłyszą "Symfonię d-moll" Carla Loewego. Utwór sprzed 150 lat wykona w sobotni wieczór w szczecińskiej katedrze orkiestra V Międzynarodowego Festiwalu Organowego.
» więcej
2012-08-31, godz. 11:03
Opera ma kłopoty. W kasie zabraknie 1,5 mln zł
Z powodu kłopotów finansowych, szczecińska Opera na Zamku zdecydowała się na wzięcie milionowej pożyczki i sprzedaż mieszkania służbowego.
» więcej
2012-08-29, godz. 18:32
Filharmonia zaczyna od Beethovena
IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena rozpocznie nowy sezon w Filharmonii Szczecińskiej. W programie tegorocznych koncertów będą też nowe cykle, m.in. "Sztuka podróżowania" z muzyką Debussy'ego, Ravela, Dworzaka i Smetany.
» więcej
2012-08-28, godz. 17:55
Malowali, wycinali i poznawali jego historię
Historia, legendy oraz fakty z życia pomorskiego księcia Bogusława X były tematem przewodnim warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży, które we wtorkowe popołudnie odbyły się nie gdzie indziej, jak właśnie na szczecińskim…
» więcej
2012-08-27, godz. 06:29
Fader kręci w Szczecinie. Można zagrać
Wojenna historia Norwegów uciekających przez Szczecin z obozu Luftwaffe w Żaganiu zostanie przeniesiona na wielki ekran. Reżyserii filmu ze Szczecinem w roli głównej podjął się producent, Andrzej Fader.
» więcej