W 80 lat dookoła radia
Radio SzczecinRadio Szczecin » W 80 lat dookoła radia » LATA 40. i 50. | PIERWSZE KROKI
Dave Brubeck. 8 października 1954 roku. Fot. Carl Van Vechten [wikipedia.org, domena publiczna]
Dave Brubeck. 8 października 1954 roku. Fot. Carl Van Vechten [wikipedia.org, domena publiczna]
Zimą 1958 roku, będący u szczytu sławy zespół Dave'a Brubecka został wysłany przez amerykański Departament Stanu na tournée dobrej woli do Europy.

Uznany wtedy za najlepszego pianistę jazzowego świata Dave Brubeck rozpoczął trasę właśnie w Szczecinie. Była to pierwsza po wojnie wizyta amerykańskiego zespołu tej klasy w Polsce.

Koncert relacjonował Stanisław Modelski, dziennikarz muzyczny radiowy i telewizyjny. Jak pisze Andrzej Androchowicz w Internetowej Encyklopedii Pomorza Zachodniego pomeranica.pl: Był wieloletnim i aktywnym działaczem jazzowym. Pierwsze kontakty z tym środowiskiem nawiązał jeszcze w Krakowie, przyjaźniąc się m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Byrczkiem, Romanem Dylągiem, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Trzaskowskim i Andrzejem Kurylewiczem. W szczecińskiej Rozgłośni Polskiego Radia stworzył cykliczną audycję poświęconą jazzowi "Z jazzu, to, co chcecie", którą nadawano od maja 1956 roku. Była to prekursorska audycja tego typu w Polsce. Cieszyła się ogromnym powodzeniem nie tylko w kraju, ale i za granicą, o czym świadczyły entuzjastyczne listy z Czechosłowacji i z Ukrainy. Później prowadził poniedziałkową audycję "50 minut jazzu" i "Nie tylko dla jazzfanów" (1963). Założył pierwszy w Szczecinie jazz-klub, którego siedziba mieściła się w studenckim klubie „Pimpuś” przy ul. Mickiewicza 66.

Data emisji: prawdopodobnie 1958 rok (brak daty)

Warto dodać, że w 5 lutego 2018 roku w Studiu Koncertowym Radia Szczecin gościliśmy syna Dave'a Brubecka, także pianistę jazzowego - Dariusa, który 60 lat wcześniej jako dziecko towarzyszył tacie podczas jego pobytu w Szczecinie oraz znamienitych artystów: Wyntona Marsalisa, Dorotę Miśkiewicz i Sylwestra Ostrowskiego, którzy zagrali koncert w hołdzie dla Niepodległej (z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości).





Posłuchaj audycji Stanisława Modelskiego
 

Zobacz także

2025-04-28, godz. 00:08 "Kantata na otwarcie Radiostacji" (TM 913) "A któż cię zbudował piękna? Te wieże, tę maszynerię rozmaitą? Paliła się piękna robota w rękach. Stanęłaś na piękny użytek. Cała piękna i… » więcej 2025-04-28, godz. 01:02 "Uroczystość uruchomienia taśmowca" - audycja Tadeusza Stoińskiego (TM 1) „Uwaga, ruszają pierwsze maszyny! Za chwilę taśmowiec rozpocznie pracę. Już z daleka widzimy jak koń elektryczny popycha dwa pierwsze wagony. Wagony już… » więcej 2025-04-28, godz. 12:47 "Pierwszy dzień procesu przeciwko szpiegom amerykańskim" - Alfreda Sobeckiego (TM 36) Jeden z elementów narracji nowej władzy w socjalistycznej Polsce stanowiły procesy pokazowe. Były one wymierzone we wrogów Ojczyzny - od żołnierzy podziemia… » więcej 2025-04-29, godz. 12:18 "Wodowanie s/s Malbork" - audycja Stanisława Daukszy (TM 21) Jest to pierwszy reportaż radiowy ze Stoczni Szczecińskiej. Relacjonowano wodowanie s/s "Malbork", jednostki wybudowanej dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Sprawozdawcą… » więcej 2025-04-29, godz. 13:21 "Dymek z papierosa" - audycja Rajmunda Fleszara (TM 23) W opisie audycji czytamy: "najnowsze przeboje szczecińskie". Naturalnie najnowsze w 1955 roku. Ich autorem (słów i muzyki) jest Rajmund Fleszar, postać dziś… » więcej 2025-05-05, godz. 18:18 Wywiad z Adolfem Dymszą - Zdzisława Kunstmana (TM 875) Tadeusz Boy-Żeleński nazywał go mistrzem humoru i piosenki. Inni – czarodziejem sceny. Porównywany był z Chaplinem, a także z i innymi gwiazdami amerykańskiego… » więcej 2025-05-05, godz. 22:15 Wywiad z Jackiem Nieżychowskim - Włodzimierza Grabowskiego (TM 883) Jacek Nieżychowski był aktorem, śpiewakiem operetkowym, publicystą, organizatorem życia muzycznego, pierwszym dyrektorem Operetki Szczecińskiej, pomysłodawcą… » więcej 2025-04-30, godz. 16:13 "Jeden dzień w Podgrodziu" - audycja Ireny Łuczakowej (TM 56) "Z jednej strony piękny las, z drugiej plaża, a środkiem drogi rzędy białych domów o spadzistych dachach (...) Miasteczko dziecięce w Podgrodziu koło Szczecina… » więcej 2025-05-05, godz. 22:45 "W Szczecinie też była Rewolucja Październikowa" - audycja Stanisława Borowieckiego (TM 871) Jednym z ważnych punktów państwowej celebry w czasach PRL były obchody rewolucji październikowej. Dlaczego świętowano tę rocznicę hucznie i z charakterystycznym… » więcej 2025-05-05, godz. 23:34 Reportaż z otwarcia Mostu Długiego w Szczecinie - audycja Tadeusza Stoińskiego (TM 812) W tym miejscu Szczecina "od zawsze" był most. To "zawsze" datujemy w tym przypadku na XIII wiek. Kilka razy most przebudowywano albo budowano od nowa. Miał też… » więcej
12