Radiowa Szkoła pod Żaglami
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radiowa Szkoła pod Żaglami » ARCHIWUM » ARCHIWUM - 2006 » ARCHIWUM - 2006, grudzień
Zachodniopomorscy żeglarze oficjalnie zakończyli sezon żeglarski. Jak co roku spotkali się na uroczystym podsumowaniu i wręczeniu nagród dla najlepszych. W tym roku zachodniopomorscy żeglarze zdobyli w regatach mistrzowskich 19 medali, w tym 5 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych, co dało okręgowi zachodniopomorskiemu piąte miejsce w kraju na 39 okręgów. To powód do zadowolenia.
W kategorii seniorów najlepsze wyniki zdobyli między innymi Maciej Grabowski (SEJK Pogoń), który na Laserze wypływał sobie między innymi pierwsze miejsce w Mistrzostwach Polski, i drugie miejsce w Mistrzostwach Europy. Agnieszka Konys (JK AZS) zajęła trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski w klasie Europa. Wśród młodszych zawodników prym wiodła Agnieszka Skrzypulec z SEJK Pogoń startując na Laserze zajęła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Europy, drugie miejsce w Mistrzostwach Świata oraz pierwsze na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Skrzypulec wymieniana jest jako potencjalna kandydatka do kadry olimpijskiej na Pekin 2008. W grupie jachtów balastowych zachodniopomorscy żeglarze także mają duże osiągnięcia. Załoga jachtu TradeWinds zdobyła Puchar Polski IMS w grupie drugiej. Nagrody otrzymały także najlepsze jachty startujące w regatach okręgu - najlepsi w formule KWR jak i IMS. Podczas podsumowania sezonu wręczono także nagrody za rejsy. Tytuł Szczeciński Rejs Roku powędrował do kapitana i załogi jachtu Dar Szczecina, który w tym roku wygrał w swojej klasie regaty The Tall Ships Races, przepływając łącznie prawie 4 i pół tysiąca mil morskich. A szczecińskim turystycznym rejsem roku uhonorowano wyprawę jachtu Zryw który wraz z siedmioosobową załogą dotarł do najdalej położonego na północ portu na Bałtyku. Nagrodę otrzymał też kapitan Jerzy Karpiński, który na jachcie Malajka w ciągu miesiąca na 7,5 metrowym jachcie popłynął na fiordy norweskie. Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski skupia ponad 3 tysiące członków i ponad 50 klubów żeglarskich.