Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Rzym. Fot. www.pixabay.com/photo-974293 (domena publiczna)
Rzym. Fot. www.pixabay.com/photo-974293 (domena publiczna)
Na luksusowy, kilkupiętrowy dom z początków III wieku naszej ery natrafiono w Rzymie, podczas prac ziemnych przy rozbudowie trzeciej linii metra. Archeolodzy porównują wartość znaleziska do domów odkopanych w Pompejach.
To pierwsze takie znalezisko w Rzymie. Odkrycia dokonano nieopodal bazyliki św. Jana na Lateranie, kilkaset metrów od Koloseum. Archeolodzy twierdzą, że dom został opuszczony z powodu pożaru i zachowały się w nim wszystkie sprzęty w stanie niezmienionym od około 1800 lat.

Zachowały się freski, czarno-białe mozaiki podłogowe, zwęglone części mebli, spore fragmenty drewnianych elementów konstrukcyjnych i część poddasza, a także szkielet psa, który zginął w pożarze. Odkryto również system wentylacji, która chłodziła dom w lecie i ogrzewała zimą.

Archeolodzy, którzy odkopali dwie kondygnacje, doszli do głębokości dziewięciu metrów. Wejście do domu znajduje się cztery metry niżej. Naukowcy mają nadzieję zrekonstruować budowlę. W jej sąsiedztwie odkopano niedawno starożytne koszary wojskowe.
Relacja Piotra Kowalczuka/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty