Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz

Premier Beata Szydło. Źródło fot.: www.twitter.com/premierrp
Premier Beata Szydło. Źródło fot.: www.twitter.com/premierrp
Premier Beata Szydło potwierdziła, że Polska ma poparcie w Unii Europejskiej w swym sprzeciwie wobec budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego. Ta sprawa była omawiana w pierwszym dniu unijnego szczytu w Brukseli.
Premier potwierdziła, że strona polska może liczyć na wsparcie przywódców kilku krajów, a także szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w kwestii budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego.

Beata Szydło zaapelowała do Komisji Europejskiej, by przyspieszyła ogłoszenie zmian w unijnych przepisach, które uniemożliwią realizację Nord Stream 2. Chodzi o zmiany w dyrektywie gazowej, które spowodują, że część morska gazociągu również będzie podlegać unijnemu prawu.

- Wymiar polityczny tej inwestycji dla Polski jest bezsporny, natomiast są państwa, które podkreślają, że jest to jedynie inwestycja o charakterze ekonomicznym - mówiła premier.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że gazociąg nie powinien mieć uprzywilejowanej pozycji na rynku europejskim. - On, swoją drogą, jeżeli byłby zrealizowany w tej skali, zaburzyłby kształt rynku i konkurencję. Spowodowałby dominację jednego podmiotu na znacznej części rynku gazu, bardzo ważnej części, gdzie gaz odgrywa istotną rolę - podkreślał.

Gazociąg Nord Stream 2 ma być gotowy pod koniec 2019 roku. Wtedy też Rosja zamierza wstrzymać przesyłanie gazu przez Ukrainę.
Relacja Sylwii Białek/Informacyjna Agencja Radiowa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty