Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Tablica na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Źródło: www.pl.wikipedia.org/Joymaster
Tablica na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Źródło: www.pl.wikipedia.org/Joymaster
Dwudniowe uroczystości związane ze sprowadzeniem do Polski prochów Dowódcy Obrony Wybrzeża w 1939 roku wiceadmirała Józefa Unruga i jego żony Zofii rozpoczynają się w poniedziałek we Francji. Obecnie spoczywają oni na cmentarzu w Montrésor. Ostatnią wolą wiceadmirała było to, by spoczął obok swoich podwładnych.
We wtorek prochy na pokładzie fregaty ORP "Generał T. Kościuszko" wyruszą w drogę do Polski, a 2 października wiceadmirał Unrug wraz z małżonką zostaną pochowani w Kwaterze Pamięci gdyńskiego Cmentarza Marynarki Wojennej na Oksywiu.

W uroczystościach sprowadzenia szczątków wiceadmirała i jego żony do Polski będzie uczestniczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. O godzinie 10 w Montrésor wyruszy kondukt pogrzebowy do kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, a o 10.50 rozpocznie się msza święta. W samo południe Jan Józef Kasprzyk spotka się z rodziną wiceadmirała Unruga.

Józef Unrug urodził się w Brandenburgii. Jego ojcem był generał gwardii pruskiej, a matką hrabina z Saksonii. Po ukończeniu szkoły niemieckiej marynarki wojennej Kriegsmarine Józef Unrug walczył do końca I wojny światowej w mundurze oficera Cesarstwa Niemieckiego. Był dowódcą flotylli i komendantem szkoły marynarzy okrętów podwodnych. Po zakończeniu wojny rozpoczął służbę w Polskich Siłach Zbrojnych. Został dowódcą Floty i Obrony Wybrzeża. Poza bitwą pod Kockiem, do której doszło 2 października, Półwysep Helski był najdłużej broniącą się polską placówką. Skapitulował dzień wcześniej. Admirał Unrug odmówił pertraktowania z Niemcami w języku niemieckim. Poprosił o tłumacza. Stwierdził, że nie zna niemieckiego od 1 września 1939 roku.

Wiceadmirał Józef Unrug trafił do niemieckiej niewoli, a po zakończeniu II wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie brał udział w demobilizacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 1948 roku razem z żoną wyjechał do Maroka, gdzie od 1958 roku mieszkali w domu spokojnej starości dla byłych kombatantów i polskich uchodźców politycznych w Lailly-en-Val koło Orleanu we Francji.

Admirał zmarł w roku 1973, jego żona w 1980. Oboje zostali pochowani na cmentarzu w Montrésor.
Relacja Marka Brzezińskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty