Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W porannej uroczystości złożenia wieńca wziął udział szef MON Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele dowództwa Wojska Polskiego. źródło: https://twitter.com/MON_GOV_PL
W porannej uroczystości złożenia wieńca wziął udział szef MON Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele dowództwa Wojska Polskiego. źródło: https://twitter.com/MON_GOV_PL
Premier Morawiecki wraz z wicepremierem Glińskim zwiedzili wystawę wybranych obiektów ze zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Wcześniej Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. źródło: https://twitter.com/
Premier Morawiecki wraz z wicepremierem Glińskim zwiedzili wystawę wybranych obiektów ze zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Wcześniej Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. źródło: https://twitter.com/
Na wojskowych Powązkach przy kwaterze "Ł" rozpoczęły się narodowe obchody dnia upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. W porannej uroczystości złożenia wieńca wziął udział szef MON Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele dowództwa Wojska Polskiego.
Na piątek zaplanowano wydarzenia w całym kraju. O godz. 11 prezydent Andrzej Duda wręczył uroczyście w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że władze komunistyczne bały się Żołnierzy Niezłomnych.

- Bali się i przez cały czas mieli "w tyle głowy", że mogą powrócić. To właśnie dlatego zabitych i pomordowanych zakopywano w bezimiennych mogiłach, wrzucano do dołów. To właśnie dlatego nad miejscami ich pochówku kładziono chodniki i wylewano asfalt. Po to, żeby nikt, nigdy nie dotarł, nigdy nie odnalazł. Ale też ze strachu; z podłego, haniebnego strachu - mówił prezydent Duda.

W piątek odbędą się też uroczystości w miejscach związanych z "Niezłomnymi", zaplanowano także akcję krwiodawstwa w której wezmą udział żołnierze i przedstawiciele służb.

Główne wydarzenia to Apel Poległych na wojskowych Powązkach w pobliżu "Łączki" - miejsca, gdzie grzebano ciała brutalnie zamordowanych żołnierzy podziemia. O godz. 16 odbędą się uroczystości na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie dokonywano egzekucji oraz o godz. 18 na stołecznym pl. Piłsudskiego. Tam w Apelu Pamięci wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Później zgromadzeni przemaszerują do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie o 20:00 rozpocznie się msza.

Jak mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak Dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych ma uhonorować tych, którzy walczyli do końca.

- Mimo tego, że sytuacja była bardzo trudna, że formalnie zakończyła się II wojna światowa to Żołnierze Wyklęci walczyli o Wolną Polskę - podkreślił min. Błaszczak.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że walka o wolność Polski, którą prowadzili Żołnierze Wyklęci, była ostatnim polskim zbrojnym powstaniem niepodległościowym.

- Powstanie, które - głęboko sobie zdałem z tego sprawę - było najbardziej beznadziejne, ze wszystkich naszych powstań. Ale jednak, idąc śladem wielkiej myśli naszego filozofa Henryka Elzenberga, mistrza Zbigniewa Herberta, warto przypomnieć, że wartość walki nie mierzy się szansami na jej zwycięstwo ale wartością sprawy za którą żołnierze - "Leśni" jak nazywaliśmy ich w latach 70-80-tych - walczyli - powiedział premier Morawiecki.

Premier Morawiecki wraz z wicepremierem Glińskim zwiedzili wystawę wybranych obiektów ze zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Wcześniej Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku. Jest to święto państwowe, które ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia.Relacja Przemysława Lisa (IAR)
Prezydent Andrzej Duda o strachu władz komunistycznych.
- Powstanie, które - głęboko sobie zdałem z tego sprawę - było najbardziej beznadziejne, ze wszystkich naszych powstań. Ale jednak, idąc śladem wielkiej myśli naszego filozofa Henryka Elzenberga, mistrza Zbigniewa Herberta, warto przypomnieć, że wartość w

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty