Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
W Wilnie polscy dyplomaci oddali w piątek hołd Żołnierzom Wyklętym. To szczególne miejsce, ponieważ wielu członków Armii Krajowej wywodziło się z Okręgu Wileńskiego. Na cmentarzu na Rossie na grobie jednego z nich zostały złożone wieńce.
Na wileńskiej Rossie pochowany jest jeden z ostatnich żołnierzy wyklętych na Wileńszczyźnie. Sergiusz Kościałkowski, ps. "Fakir", poległ w potyczce z NKWD koło miejscowości Podbrodzie 4 lutego 1945 roku. Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska powiedziała dziennikarzom, że ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce to powrót do świadomości społecznej tych ludzi, którzy po wojnie nie pogodzili się z sytuacją polityczną w Europie Środkowo-Wschodniej.

- W życiu wielu osób przewija się moment wspomnienia o tych, którzy polegli po wojnie, byli wywiezieni czy zniknęli bez śladu. Opieka nad tą pamięcią była też na Wileńszczyźnie i ona wraca - oświadczyła dyplomatka i przypomniała, że inicjatorem ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był w 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. Zaznaczyła, że obecnie polskie władze wciąż starają się odnajdywać groby zapomnianych polskich żołnierzy, którzy spoczywają na terenie dzisiejszej Litwy.

- Na Wileńszczyźnie znajduje się wiele grobów polskich żołnierzy - powiedział Polskiemu Radiu Marcin Zieniewicz, kierownik wydziału konsularnego polskiej placówki dyplomatycznej. Wiele z nich zostało odnalezionych przez Instytut Pamięci Narodowej, a tym, którzy polegli, oddawany jest należyty hołd i szacunek. Przykładem jest ubiegłoroczny pogrzeb polskich żołnierzy w Ejszyszkach.

Pamięć Żołnierzy Wyklętych zostanie uczczona w niedzielę Biegiem Pamięci "Tropem Wilczym", który zostanie zorganizowany po raz szósty przez Polaków z Litwy. W organizacji biegu wezmą też udział żołnierze litewskiego wojska. Natomiast w poniedziałek w Pałacu Paców, gdzie mieści się polska ambasada, odbędzie się wileńska premiera filmu "Milczące pokolenie" oraz spotkanie z jego reżyserem Pawłem Domańskim.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty