Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jak mówiła w środę minister edukacji Anna Zalewska, na spotkanie rząd przyjdzie z dotychczasową propozycją porozumienia, które zakłada między innymi podwyżki. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Jak mówiła w środę minister edukacji Anna Zalewska, na spotkanie rząd przyjdzie z dotychczasową propozycją porozumienia, które zakłada między innymi podwyżki. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" trwają - wznowione po prawie dwóch tygodniach - rozmowy rządu ze strajkującymi nauczycielami. O zwołanie Rady Dialogu Społecznego wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Jak mówiła w środę minister edukacji Anna Zalewska, na spotkanie rząd przyjdzie z dotychczasową propozycją porozumienia, które zakłada między innymi podwyżki.

- To cztery miliardy w 2019 roku, 15 procent podwyżki w 2019 roku - przypominała na konferencji prasowej szefowa resortu edukacji. Porozumienie zawiera także między innymi zapisy o skróceniu ścieżki awansu zawodowego i ustaleniu dodatku za wychowawstwo na poziomie minimum 300 złotych miesięcznie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych chcą 30-procentowej podwyżki wynagrodzenia dla nauczycieli w tym roku.

Wiceprzewodniczący ZNP Krzysztof Baszczyński mówi, że związkowcy odrzucają propozycje rządu.

- To jest niedobre porozumienie, nie o takie porozumienie nam chodziło, w związku z czym czekamy, aż ktoś poważnie potraktuje strajkujących pracowników oświaty - dodaje Krzysztof Baszczyński.

Strajk nauczycieli rozpoczął się w ubiegły poniedziałek. Według danych ZNP, przystąpiło do niego 75 procent szkół i przedszkoli, według ministerstwa edukacji - niespełna połowa.

W ubiegłym tygodniu - mimo strajku - przeprowadzono egzamin gimnazjalny, w tym - egzamin ósmoklasisty.

Po świętach, z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego ma się odbyć okrągły stół poświęcony oświacie.


IAR/dw


10:07 18/04/2019Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty