Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Chicago. Fot. pixabay.com / tpsdave (CC0 domena publiczna)
Chicago. Fot. pixabay.com / tpsdave (CC0 domena publiczna)
W Polsce będziemy już kilka godzin po po wielkanocnym śniadaniu, natomiast - ze względu na różnice czasową - najpóźniej na świecie zasiądą do niego nasi rodacy w Stanach Zjednoczonych.
Amerykańska Wielkanoc ma jednak zdecydowanie mniejszy wymiar, ale przewija się przez nią kilka znaczących polskich wątków.

Edward Dyjak od ponad dwóch dekad w Stanach Zjednoczonych sprzedaje polskie rzemiosło artystyczne. Handluje nim zarówno na przeróżnych festiwalach na wschodnim wybrzeżu USA; posiada także swój sklep w górach Kackich w stanie Nowy Jork.

Jak mówi, Amerykanie wręcz uwielbiają polskie rzemiosło artystyczne, które pochodzi właśnie z naszego kraju.

- Jestem zaskoczony, że nawet trzecie czy czwarte pokolenie Amerykanów polskiego pochodzenia kupuje te wyroby i znają się na tym - podkreśla.

Pani Grażyna swoim wnukom, które przyjechały z Polski pokazała z kolei główną amerykańską, oczywiście dziecięcą wielkanocną tradycje. To zabawa szukania jajek.

- Byliśmy z dziećmi, które przyjechały z Polski na szukaniu jajek: to amerykańska tradycja, dzieci z całego miasta przychodzą w jedno miejsce, jest wielki festyn, to jest bardzo fajne, bardzo mi się podoba, jest to dla mnie nowe i cudowne - zaznaczyła pani Grażyna.
Relacja Jana Pachlowskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty