Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Z powodu pandemii i uszczelnienia granic do Niemiec nie przyjechała wystarczająca liczba pracowników sezonowych.
Minister rolnictwa Julia Kloeckner oraz minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, aby ratować niemieckie gospodarstwa rolne postanowili złagodzić przepisy dotyczące zakazu wjazdu dla pracowników sezonowych z Europy Środkowej i Wschodniej.

Do pracy na roli będzie mogło przyjechać czterdzieści tysięcy pracowników sezonowych w kwietniu i tyle samo w maju. Ich przyjazd będzie się odbywał pod ścisłym rygorem. Pracownicy sezonowi będą musieli przylecieć samolotem i w zorganizowanych grupach. Ponadto będzie dokładnie badany ich stan zdrowia. Przy jakichkolwiek objawach zakażenia koronawirusem dana osoba nie zostanie wpuszczona na terytorium Niemiec.

Przez pierwsze czternaście dni w pracy wszystkich pracowników sezonowych będą obowiązywały takie same zasady jak Niemców w kwarantannie. Minister rolnictwa Julia Kloeckner powiedziała, że jest to rozwiązanie, które uratuje płody rolne i będzie chroniło przed koronawirusem.

Urzędy sanitarno-epidemiologiczne będą miały obowiązek częstej kontroli miejsc zakwaterowania pracowników sezonowych. Będą one rygorystycznie sprawdzane pod względem sanitarnym i higienicznym. Kilka dni temu minister rolnictwa Julia Kloeckner przyznała, że bez pracowników sezonowych z Europy Środkowej i Wschodniej nie uda się zebrać w Niemczech płodów rolnych.
Relacja Waldemara Maszewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty