Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / edu_castro27 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / edu_castro27 (CC0 domena publiczna)
Po ponad roku kryzysu politycznego Izrael będzie miał od niedzieli nowy, trwały rząd.
Właśnie na niedzielę zaplanowano zaprzysiężenie gabinetu jedności narodowej. Mają go stworzyć dwaj najwięksi rywale polityczni, którzy porozumieli się ze względu na pandemię koronawirusa.

Kryzys polityczny w Izraelu trwał od wiosny ubiegłego roku. Ówczesne wybory parlamentarne nie przyniosły rozwiązania, bo ani zwycięska prawicowa partia Likud premiera Benjamina Netanjahu ani opozycyjny, centrowy blok Niebiesko-Biali Benny’ego Gantza, nie zdołały utworzyć większościowej koalicji w Knesecie. Rozpisano zatem nowe wybory na jesieni, ale sytuacja powtórzyła się. Trzecie wybory wiosną tego roku również nie przyniosły rozstrzygnięć.

Koronawirus sprawił jednak, że lider opozycji ostatecznie zgodził się na utworzenie rządu jedności z rządzącym Likudem. Premier Benjamin Netanjahu pozostanie na stanowisku przez półtora roku, a Benny Gantz będzie wicepremierem. W październiku 2021 roku politycy mają zamienić się miejscami. Obu partiom ma przypaść w rządzie połowa ministerialnych tek.

Nie wiadomo, jak długo utrzyma się rząd jedności. Zaprzysiężenie gabinetu już wcześniej było przesuwane ze względu na spory o obsadę ministerstw. Za tydzień rozpoczyna się z kolei proces sądowy oskarżonego o korupcję premiera Netanjahu.

Mimo braku trwałego rządu i przeciągającego się kryzysu, Izrael stosunkowo dobrze poradził sobie z epidemią koronawirusa. Do tej pory odnotowano tam 16,5 tysięcy zachorowań, co stanowi jeden z wyższych wskaźników w stosunku do liczby mieszkańców. Zmarło 268 osób, a wyleczyć udało się 3/4 zakażonych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty