Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Józef Piłsudski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Józef Piłsudski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na Pomorzu Zachodnim brakuje polskich symboli, przy których byśmy się jednoczyli - powiedział w "Radiu Szczecin na Wieczór" historyk dr Wojciech Lizak.
Dyskusja dotyczyła budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczecinie, która mimo zapowiedzi prezydenta Szczecina Piotra Krzystka zakończyła się fiaskiem.

- Mamy taką historię, a nie inną i wydaje mi się, że trzeba rozpocząć właśnie od Piłsudskiego, który jest mimo wszystko symbolem odzyskania niepodległości po pierwszej wojnie światowej - podsumowuje Lizak.

Prof. Wiesław Wysocki, historyk, członek władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dodał, że na kresach zachodnich wciąż jest problem z zerwaniem pępowiny z PRL. Widać to po działaniach władz miasta.

- To wszytko wychodzi przecież. To w tym myśleniu radnym jest bardzo wyraźne, sowietyzowanie. Dzisiaj oni będą pięknie mówić o tym, że są Europejczykami, że są zeuropeizowani, tylko właśnie mają problem z własną polskością - przekonuje Wysocki.

Urząd Miasta pytany o przyczyny, winę przerzuca na radę miasta. Co może dziwić, bo na czele urzędu stoi prezydent Piotr Krzystek, a w radzie miasta większość ma jego klub Bezpartyjni wraz z Koalicją Obywatelską.
- Mamy taką historię, a nie inną i wydaje mi się, że trzeba rozpocząć właśnie od Piłsudskiego, który jest mimo wszystko symbolem odzyskania niepodległości po pierwszej wojnie światowej - podsumowuje Lizak.
- Dzisiaj oni będą pięknie mówić o tym, że są Europejczykami, że są zeuropeizowani, tylko właśnie mają problem z własną polskością - przekonuje Wysocki.

Dodaj komentarz 5 komentarzy

Pomnik Piłsudskiego stoi w Szczecinie przy pl. Sprzymierzonych od 2000 roku i wokół tego pomnika jednoczą się Polki i Polacy w Dniu Niepodległości ! O jakim fiasku budowy pomnika tu jest mowa? Problem z własną polskością? To jest bardziej kompleks małego rozmiaru zwolenników dublowania pomnika Piłsudskiego. Dlaczego Piłsudski miałby mieć 2 pomniki w Szczecinie a np. Słowacki czy Norwid żadnego nie wspominając o wszystkich królach Polski , wybitnych naukowcach i artystach. Niektórzy widać chcą czcić duże pomniki a nie tych, których one przedstawiają.
Problemy z tym pomnikiem są dwa.
1. Lokalizacja - proponowanych lokalizacji było wiele, niewiele trafnych. Potrzebne jest miejsce w pobliżu centrum ale nie na szlakach komunikacyjnych tak aby wszelkie uroczystości pod pomnikiem nie paraliżowały miasta, jednocześnie tak aby większa grupa ludzi mogła spokojnie dotrzeć i się zebrać na tych uroczystościach.
2. Finansowanie - w obecnych czasach należy zacieśniać pasa. Był czas kiedy można było pozwolić sobie na stawianie pomników (nieszczęsna fryga...) teraz nadchodzi czas recesji i kryzysu.
Żaden z tych problemów nie jest problemem z "polskością". Chyba, że chodziło o typową naszą wadę czyli brak chęci do porozumienia i chęci wypracowania kompromisu. Z całym szacunkiem Panie profesorze, ale przysłuchując się Pana wypowiedziom w audycji miałem skojarzenie z niecierpliwym, zdeterminowanym dzieckiem, które zrobi wszystko aby otrzymać wymarzony prezent zaraz, już, teraz. Uderzanie w patetyczno narodową nutę (nad wyraz nadużywane przez różnych ludzi w ostatnich latach), nie zastąpi konkretnego argumentu.
P.S. Colleoniego bym nie przenosił. Dobrze mu tam, a wątpię czy Marszałkowi spodoba się tamtejsze rzesze gołębi.
@ Broli : Nie ma żadnych problemów nawet tych 2 o których piszesz. Pomnik Piłsudskiego ma już swoją lokalizację przy pl. Sprzymierzonych i jest już dawno sfinansowany od 20 lat i niech ten pomnik nas łączy w dniach narodowych świąt. Drugi pomnik Piłsudskiego podzieliłby nas niepotrzebnie na "lepszy sort" który świętowałby pod dużym pomnikiem i na "gorszy sort" przywiązany bardziej do popiersia. 11 listopada jest dniem wolnym i zamknięcie pl. Sprzymierzonych na czas uroczystości nie paraliżuje miasta bo ruch w mieście jest minimalny. W Warszawie , gdzie jest sporo pomników różnych postaci z polskiej historii widzimy co się dzieje 11 listopada : marsze , kontrmarsze , zadymy . Nie przenoście nam stolicy do Szczecina !
Przepraszam pomyliłem nicki. Miało być: @Bredzio.
Kolejny "ekspert" dzielący Polaków na tych "prawdziwych" i tych, co "mają problem z polskością".
Mam nieodparte wrażenie, że takie akcje niby-patriotyczne mają za cel nie jednoczenie Polaków, lecz jedynie pogłębianie różnic, etykietowanie i wartościowanie Polaków według kryteriów politycznych, ideologicznych, religijnych i światopoglądowych.
PRZECIEŻ TO CHORE!
Nie wystarczy oceniać ludzi poprzez pryzmat uniwersalne kryteria:
praworządności i uczciwości???
Owszem, może by i wystarczyło. Cały PROBLEM polega jednak na tym, że OCENIAJĄCYMI SĄ LUDZIE Z GRUNTU ZEPSUCI I NIEUCZCIWI.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty