Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Józef Piłsudski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Józef Piłsudski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Inicjatywa upamiętnienia jednego z ojców niepodległości - marszałka Józefa Piłsudskiego - na razie zakończyła się fiaskiem.
Urząd Miasta pytany o przyczyny, winę przerzuca na Radę Miasta. Co dziwi, bo Prezydent Szczecina ma w Radzie stabilną większość złożoną z klubu Bezpartyjni i Koalicji Obywatelskiej. Sam Piotr Krzystek wielokrotnie zapowiadał, że chce, by powstał pomnik marszałka jeszcze w tej kadencji.

Inicjatywę budowy pomnika marszałka Piłsudskiego podjęli radni poprzedniej kadencji. Urzędnicy magistratu po blisko dwóch latach wytypowali trzy lokalizacje, gdzie monument mógłby stanąć: pl. Rodła, rondo Szarych Szeregów i park Żeromskiego. Większości radnych jednak się nie spodobały i ostateczna uchwała nie została podjęta. Tym samym inicjatywa wygasła, a urząd nie będzie jej podejmował w obliczu koronawirusa - informuje nas biuro prasowe magistratu.

Przewodniczącą Rady Miasta z Bezpartyjnych Renatę Łażewską zapytaliśmy, czy to kompromitacja zarządzających Szczecinem?

- Tak się zadziało, ale to nie znaczy, że nie możemy ze spokojem do tego wrócić - odpowiada Łażewska.

Po prostu do tego tematu trzeba będzie wrócić kolejny raz - mówi Łukasz Kadłubowski, radny PO.

- Te konsultacje powinny zostać wznowione, przeprowadzone w lepszy sposób - mówi Kadłubowski.

Wychodzi na to, że pomnikiem na miarę rządów Piotra Krzystka będzie Krzysztof Jarzyna - mówi Dariusz Matecki, radny PiS.

- Jest to symbol rządów prezydenta Piotra Krzystka w naszym mieście - mówi Matecki.

Pomysł by upamiętnić bohatera nazywającego się "Krzysztof Jarzyna ze Szczecina" z filmu "Poranek Kojota", został wybrany w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim w roku 2018.

To co niemożliwe było w Szczecinie, możliwe jest w Goleniowie. Pomnik marszałka Piłsudskiego odsłonięto w przed dworcem PKP w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Relacja Kamila Nieradki.

Dodaj komentarz 10 komentarzy

W takim razie, dlaczego nikt nie zgłosił pomnika Marszałka do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego?
Jarzynę to se zażyczyli mieszkańcy Szczecina, czyli SUWEREN i niech Matecki na Suwerenie pisów nie wiesza!
Pomnik marszałka Piłsudskiego już jest na placu Szarych Szeregów i drugiego nie potrzeba, natomiast najbardziej godnym upamiętnienia pomnikiem jest prezydent Marian Jurczyk którego zasługi dla Szczecina i Polski są nie do przecenienia.
To już pisałem ale dalej jest aktualne: Popiersie Piłsudskiego na pl. Sprzymierzonych jest POMNIKIEM czyli obiektem upamiętniającym  i ma godną lokalizację. W Dniu Niepodległości zamykany jest ruch na placu i jak dotychczas  nie było problemu  z uroczystościami. Jeśli nawet nowy pomnik powstanie to pomnik-popiersie będzie pomnikiem "gorszego sortu" ? Gdzie będą centralne uroczystości ku czci Marszałka? Niech miasto da sobie spokój z tym nowym pomnikiem . Niech za te pieniadze wyrównają chodniki !
Podczas poprzedniej kadencji Krzystek współpracował z większością RM tak jak teraz ...więc zmienia zdanie w zależności skąd wiatr wieje . Może gdyby Krzystek pozostał Prezydentem RP to by podobnie jak Kandydat Trzaskowski miał zamiar namawiać do tego czego sam nie miał odwagi zrealizować ( albo ktoś mu zakazał...). Gdyby chodziło o pomnik Bartoszewskiego lub Mazowieckiego to pewnie w Szczecinie już by dawno stał.
@ Addam ... Nie zgadzam się z Tobą. Skoro do dziś większość urzędowych uroczystości odbywa się pod (monumentalnym) Pomnikiem Czynu Polaków wybudowanym z inicjatywy I Sekretarza KW PZPR (!) w Szczecinie ; któremu po odzyskaniu Niepodległości w 1989r. nawet nie potrafiono orłom zamontować korony to uroczystości przed popiersiem Marszałka Piłsudskiego są farsą z historii Polski ! Osobiście uważam że ten cały zamęt z pomnikiem Piłsudskiego jest celowym działaniem a miejsce na godny pomnik Marszałka przy odrobinie dobrej woli znalazłoby się bez problemu na Jasnych Błoniach pomiędzy pomnikami JP II i Czynu Polaków np. przed parkingiem. Powiem więcej , na Jasnych Błoniach jest również wiele miejsc do upamiętnienia innych osób w formie pamiątkowych głazów np. p.Bartoszewskiego . Jest to tak duży Park w centrum miasta że każdy znajdzie swoje miejsce... dla swoich zwolenników.
Idealne byłoby miejsce dla Marszałka na pl. Żołnierza ale tu już Adamowicz ... "się zasiedział".
@Nomis . Pomysł "ukoronowania" orłów na Jasnych Błoniach też już kiedyś rzuciłem ale bardziej w konwencji absurdu i groteski nawiązując do pomysłu ustawienia figury Matki Boskiej na obelisku na obecnym pl. Adamowicza. Lokalizacja pomnika Piłsudskiego na kasztance pomiędzy pomnikiem JP2 a PCP rodzi pytanie o jego orientację .Twarzą do JP2 i zadem kasztanki do PCP czy odwrotnie? Pomnik Piłsudskiego już mamy i jeden w Szczecinie wystarczy. Budujmy lepiej użytkowe pomniki w postaci szkół, przedszkoli i innych obiektów .
@Addam... Rozmawiamy o Pomniku Piłsudskiego a nie o jego Kasztance i nie o Pomniku Matki Boskiej ; teraz wiem skąd biorą się te wszystkie wątpliwości i kontrowersje w Radzie Miasta skoro bierze się pod uwagę m.in. "takie" sugestie ... brak różnicy w rozumowaniu pomiędzy popiersiem a pomnikiem nawet nie skomentuję. Dalej chylmy czoła przed komunistycznym cokołem co do którego powstania nawet sami partyjni prezydenci Miasta nie są w stanie się jednoznacznie odnieść. ( Odsyłam do lektury - powojenni Prezydenci Szczecina ).
@Nomis: W definicji pomnika mieści się m.in. obelisk, sylwetka, popiersie, głaz, tablica itp czyli obiekt upamiętniający kogoś lub coś. Popiersie Piłsudskiego jest pomnikiem . Ja nie mam kompleksu rozmiaru i mnie takie popiersie wystarcza. Sugestia, że orły bez korony są komunistyczne to niestety stereotyp wyniesiony ze słusznie minionej epoki, który dalej w nas tkwi a Pomnik Czynu Polaków jest szczecińską ikoną niezależnie od ustroju. Na szczęście orły nie mają orientacji politycznych.
Ja uważam, że popiersie Piłsudskiego na placu Szarych Szeregów jest ok i nie powinien być stamtąd zabrany, ani zastąpiony innym, a jeśli już chcemy kolejny pomnik Piłsudskiego to na pewno nie na placu Rodła, bo tam nie ma na niego miejsca, ale kawałek dalej jest idealne miejsce, na końcu ulicy Piłsudskiego, w osi tej ulicy, za skrzyżowaniem z Matejki, zrobić placyk w parku Żeromskiego z pomnikiem, który spoglądałby w ulicę swojego imienia, tutaj jest też kwestia, czy stojący na własnych nogach, czy siedzący na koniu i patrzący w tym kierunku, myślę że być może byłaby potrzebna mała ingerencja w znajdujące się tam drzewa, można by je przenieść w głąb parku, a tam w koło sokołu, postumentu, fundamentu wyłożyć utwardzony plac jakimiś płytami, to już w zależności od miasta i finansów, choć w obecnej sytuacji finansowej raczej nie stać nas na stawianie teraz pomników, bo są ważniejsze inwestycje jak remonty niektórych ulic, torowisk, a ile inwestycji planowanych zostało odłożone na kiedyś tam, bo miasto nie miało poprostu pieniędzy. Więc pomnik tak, ale nie teraz może kiedyś jak będzie nas stać.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty