Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
We Francji przez cały weekend odprawiane są nabożeństwa, po raz pierwszy od dwóch miesięcy otwarte dla wiernych. Pozwala na to obowiązujący od soboty dekret, nakładający jednocześnie ograniczenia co do liczby osób, obecnych w kościołach.
Rząd apeluje, by zgromadzenia religijne odbywały się z przestrzeganiem zasad sanitarnych. Niebezpieczeństwo nawrotu epidemii jest bowiem wciąż realne.

W kościele pod wezwaniem świętego Lamberta z Vaugirard w XV dzielnicy Paryża na mszy zebrało się około 150 wiernych. Wszyscy, podobnie jak duchowni, mieli maseczki i zachowywali przepisowy dystans około dwóch metrów, o pięćdziesiąt centymetrów więcej niż odległość zalecana przez paryską diecezję.

Dokumenty dotyczące przepisów sanitarnych zostały rozesłane do wszystkich parafii stolicy. W niedzielę w kościele świętego Lamberta z Vaugirard odprawiono cztery msze święte. Na długo wcześniej rozpoczęto przygotowania do otwarcia świątyni dla wiernych. Starannie dezynfekowano wnętrza i zaznaczano taśmami co drugi rząd krzeseł, który jest niedostępny. Podobne kroki podejmowano we wszystkich parafiach, nie tylko regionu stołecznego Ile-de-France, jednego z czterech najbardziej dotkniętych koronawirusem w kraju, ale także w całej Francji.
Relacja Marka Brzezińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty