Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Lesław_Skinder
Fot. encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Lesław_Skinder
Rodzina, przyjaciele, dziennikarze i pracownicy Polskiego Radia pożegnali w Warszawie Lesława Skindera.
Legendarny sprawozdawca sportowy Polskiego Radia i komentator Telewizji Polskiej, wieloletni prezes Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Grodna, Kawaler Orderu Uśmiechu, zmarł 23 czerwca. Miał 88 lat.

W imieniu redakcji sportowej Polskiego Radia Lesława Skindera pożegnał Henryk Urbaś.

- Leszek był wybitnym radiowcem, wybitnym dziennikarzem, wspaniałym działaczem sportowym. Potrafił pięknie opisywać najważniejsze, największe wydarzenia, w tym sukcesy polskich sportowców. Od Meksyku w 1968 roku do Aten w 2004 roku był na igrzyskach olimpijskich. A jego niezapomniana relacja z biegu Ireny Szewińskiej w Montrealu to jest perełka w historii polskiej radiofonii - mówił Henryk Urbaś.

Oprócz sportu drugą wielką pasją Lesława Skindera były Kresy. On sam urodził się w Grodnie 18 kwietnia 1932 roku, kiedy miasto leżało w granicach II Rzeczpospolitej.

W 1996 roku z jego inicjatywy w Grodnie powstała polska szkoła, która była bardzo potrzebna po okresie rusyfikacji Polaków w czasach Związku Radzieckiego.

- To był kawałek jego życia. Najrozmaitsze kłopoty musiał tam pokonywać, ale był zdeterminowany, by ta szkoła powstała i pomagał ją utrzymywać tak długo jak mógł - wspominał Tadeusz Sznuk, który towarzyszył Lesławowi Skinderowi w wyprawach na Białoruś.

Lesław Skinder za swoją działalność otrzymał tytuł kawalera Orderu Uśmiechu i - jak mówił - było to dla niego najważniejsze odznaczenie. W 2009 roku przyznano mu Honorowy Złoty Mikrofon, najważniejszą nagrodę Polskiego Radia.

Wyróżniono go nią za "niezwykłe wzruszenia, za wspaniałą umiejętność malowania słowem relacji sportowych oraz za stworzenie od fundamentów polskiej szkoły na Białorusi i za bezustanne czuwanie, aby uczącym się tam dzieciom nigdy niczego nie zabrakło”.

Urna z prochami Lesława Skindera spoczęła w grobie rodzinnym na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty