Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/Grzegorz Jakubowski/KPRP
Prezydent Andrzej Duda objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej.
Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent, wspólnie z szefem Sztabu Generalnego generałem Rajmundem Andrzejczakiem, dokonał przeglądu pododdziałów Wojska Polskiego, a następnie złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do polityków o wspólne działanie w polskich sprawach, w tym także w kwestii rozwoju polskich sił zbrojnych.

- Wśród tych polskich spraw z całą pewnością jest sprawa Wojska Polskiego i jego rozwoju. Jest sprawa tego, jak dalej będzie wyglądała modernizacja polskiej armii. Chciałbym, żeby nad tymi kwestiami było zawsze spokojne porozumienie polityczne. Chciałbym, aby nad tymi kwestiami zawsze była spokojna polityczna debata, bo polski żołnierz na to zasługuje, bo na to zasługuje Rzeczpospolita - powiedział prezydent Duda.

W przemówieniu Andrzej Duda nawiązał również do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Przypomniał, że w 1920 roku ówczesny rząd potrafił działać ponad podziałami.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że mimo kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa, wszystkie programy modernizacji polskiej armii będą kontynuowane.

Prezydent obiecał żołnierzom, że w swojej drugiej kadencji będzie wspierać ich wysiłek, aby mogli służyć spokojnie, bezpiecznie, wyposażeni w jak najlepszy sprzęt. - Będziemy czynili wszystko, aby pomimo obecnej kryzysowej sytuacji związanej z koronawirusem realizować wydatki na modernizację polskiego wojska - zapewnił prezydent. Dodał, że wierzy głęboko, iż nowoczesnego sprzętu doczeka się także polska Marynarka Wojenna.

Andrzej Duda zapowiedział też, że będzie zabiegał o zwiększenie nakładów na obronność do 2,5 procent PKB w ciągu 10 lat. Wyraził nadzieję, że uda się to osiągnąć nawet wcześniej. Prezydent zapewnił żołnierzy, że mogą na niego zawsze liczyć.

Andrzej Duda podziękował także żołnierzom i ich rodzinom za służbę dla Ojczyzny. - Polski żołnierz swoją służbą dla ojczyzny nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej wojskowości - mówił prezydent. Podziękował też wojskowym za ich ciągłą gotowość do służby i oddania życia za ojczyznę.

Przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi było ostatnim punktem uroczystości związanych z rozpoczęciem drugiej kadencji Andrzeja Dudy jako prezydenta. Wcześniej Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, wygłosił orędzie, a także wziął udział w mszy św. w intencji Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na Zamku Królewskim w Warszawie objął przewodnictwo w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Złożył też kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Wieniec złożył także pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Na zakończenie prezydent Andrzej Duda przeszedł z placu Piłsudskiego do Pałacu Prezydenckiego. Po drodze rozmawiał z mieszkańcami Warszawy i turystami uczestniczącymi wcześniej w uroczystości. Przyjmował od nich gratulacje w dniu oficjalnej inauguracji swojej drugiej kadencji.
Prezydent Andrzej Duda zaapelował do polityków o wspólne działanie w polskich sprawach, w tym także w kwestii rozwoju polskich sił zbrojnych.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty