Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / DigitalMarketingAgency (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / DigitalMarketingAgency (CC0 domena publiczna)
Od kwietnia nie przeprowadza się w Polsce operacji kardiologicznych u nienarodzonych dzieci - alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. W liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego apeluje o pilne podjęcie działań w tej sprawie.
Mikołaj Pawlak zwraca uwagę, że prowadzony od niemal dekady "Program kompleksowej diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób płodu" od kilku miesięcy nie działa, nie przeprowadza się tego rodzaju zabiegów, co ma tragiczne konsekwencje.

- Wiemy już o co najmniej dwóch przypadkach śmierci dzieci, które mogłyby żyć, ponieważ dotychczasowa skuteczność tej metody to około dziewięćdziesięciu procent. Stąd apel mój do ministra zdrowia, aby tę bardzo skuteczną i dobrą metodę ratowania dzieci nadal prowadzić - mówi Rzecznik Praw Dziecka.

Mikołaj Pawlak dodaje, że operacje wad serca u dzieci w okresie płodowym powinny być finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jeżeli dochodzi do takich sytuacji, że rodzice muszą wyjechać za granicę, a NFZ musi zwracać około 100 tysięcy złotych za taką operację i ponosić dodatkowe koszty, to tak nie powinno być, jeżeli mamy taką możliwość - mówi Mikołaj Pawlak.

Rzecznik zaapelował jak najszybsze spotkanie wszystkich stron, mogących wpłynąć przywrócenie programu, w tym między innymi przedstawicieli ministerstwa zdrowia, NFZ, krajowych konsultantów w dziedzinie perinatologii, kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej oraz zespołu realizującego takie zabiegi. W ramach programu do tej pory wykonano 128 operacji wad serca u nienarodzonych dzieci.

Ministerstwo Zdrowia ma 30 dni aby odpowiedzieć na list Rzecznika Praw Dziecka.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty