Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

źródło: https://instytutpileckiego.pl/pl/wydarzenia/upamietnienie-zofii-i-bogusia-krasuskich.
źródło: https://instytutpileckiego.pl/pl/wydarzenia/upamietnienie-zofii-i-bogusia-krasuskich.
Instytut Pileckiego uhonoruje kolejnych Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Tym razem będą to Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie.
Uroczystość odbędzie w Markach koło Warszawy w ramach projektu "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.

Koordynatorka merytoryczna projektu "Zawołani po imieniu" Agnieszka Dąbek wyjaśnia, że Marianna Banaszek wraz z synem Władysławem i córką Stanisławą udzielili schronienia wielu Żydom, byli wśród nich między innymi Abram Frank oraz członkowie rodzin Szpak, Kossower i Feldszuh.

Agnieszka Dąbek podkreśla, że u Banaszków znalazła schronienie wyjątkowa rodzina Feldszuhów. Rubin Feldszuh był między innymi działaczem syjonistycznym, pisarzem, dziennikarzem, autorem pamiętników z getta warszawskiego. Jego żona była pedagogiem, muzykologiem.

Jesienią 1943 roku rodzinę Banaszków zadenuncjował jeden z volksdeutschów z Marek, z kolei inny volksdeutsch, zdążył Mariannę i ukrywających się tam Żydów ostrzec, co pozwoliło im opuścić kryjówkę. Kiedy niemieccy żandarmi rozpoczęli rewizję, w domu zastali tylko dzieci. Marianna w tym czasie była w kościele. Niemcom udało się odnaleźć schron pod podłogą i mimo, że nie znaleźli tam Żydów zabrali Władysława i Stanisławę do cegielni w Markach i tam rozstrzelali i pochowali. Marianna została zastrzelona w przedsionku domu kiedy tylko wróciła z kościoła. Została pochowana w ogrodzie.
Po wojnie ciała Marianny, Władysława i Stanisławy Banaszków zostały przeniesione na cmentarz w Markach.

Córka rodziny Feldszuhów zmarła na gruźlicę, jej matka popełniła samobójstwo, wojnę przeżył jedynie Rubin Feldszuh, losy innych Żydów przechowywanych przez rodzinę Banaszkiewiczów są nieznane.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mariannę, Władysława i Stanisławę Banaszków rozpocznie się o 13.15 na terenie przy kościele świętego Izydora w Markach.
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty