Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / steveriot1 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / steveriot1 (CC0 domena publiczna)
Ministerstwo edukacji narodowej odpiera zarzuty samorządów na temat finansowania edukacji. Przedstawiciele MEN rozmawiali we wtorek na ten temat na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział na konferencji prasowej, że subwencja edukacyjna w 2020 roku wynosi prawie 50 miliardów złotych, a kiedy Prawo i Sprawiedliwość przejmowało rządy była o 10 miliardów mniejsza. Dodał, że subwencja wzrasta o 9 procent, a wydatki samorządów na zadania oświatowe są wyższe o niecałe 8 procent. Dodał, że wbrew temu, co mówią niektóre samorządy, państwo zdecydowanie zwiększa wydatki na cele edukacyjne.

Minister pytany o likwidację zajęć pozalekcyjnych w samorządzie warszawskim z powodu niewystarczających środków wskazał na inne wydatki zaakceptowane przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, takie jak "Parad Klaunów" czy budowa strefy relaksu w centrum miasta, "gdzie jest dużo spalin i trudno o relaks". Zaznaczył, że jednoznacznie krytycznie MEN ocenia całkowitą likwidację finansowania zajęć dodatkowych w szkołach.

Dariusz Piontkowski powiedział, że przy Ministerstwie Finansów ma powstać specjalny zespół ekspertów, który zbada sprawę finansowania edukacji w samorządach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty