Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W ramach rekonstrukcji rządu ma zostać między innymi zmniejszona liczba ministerstw, co ma usprawnić proces decyzyjny w rządzie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W ramach rekonstrukcji rządu ma zostać między innymi zmniejszona liczba ministerstw, co ma usprawnić proces decyzyjny w rządzie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował o zawieszeniu prowadzonych negocjacji koalicyjnych w sprawie rekonstrukcji rządu.
Jak mówił, ich powodem jest to, że "koalicjanci występują z innym programem i wskazaniami do głosowań niż cały klub". Chodzi między innymi o zapowiedzi polityków Solidarnej Polski oraz Porozumienia dotyczące głosowania nad projektem ustawy o ochronie zwierząt.

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski z Solidarnej Polski zapowiedział, że jego ugrupowanie nie poprze projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt w obecnym brzmieniu. "Ze spokojem przyjmujemy argumenty naszych przyjaciół z Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział. Dodał, że zadaniem Solidarnej Polski jest stanowienie takiego prawa, które będzie - szczególnie w okresie pandemii - pozytywne dla polskiej gospodarki. "Jako Solidarna Polska pana ministra Zbigniewa Ziobry przede wszystkim jesteśmy przyjaciółmi polskiej wsi, jesteśmy przyjaciółmi rolników" - dodał.

Ryszard Terlecki poinformował dziennikarzy, że każdemu członkowi klubu PiS, który zagłosuje niezgodnie z rekomendacją w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, będą groziły konsekwencje, łącznie z zawieszeniem w prawach członka partii. Dodał, że jeśli "sytuacja do tego zmusi", rekonstrukcja rządu nastąpi bez uzgodnień z Solidarną Polską i Porozumieniem. Wykluczył opcję rządu mniejszościowego. "Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to pójdziemy na wybory. Oczywiście sami" - powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił, że Jarosław Kaczyński na posiedzeniu klubu PiS odniósł się do negocjacji koalicyjnych. Jak relacjonował dziennikarzom, prezes partii stwierdził, "że w tej sytuacji nie mają one sensu, skoro nasi dotychczasowi koalicjanci występują z innym programem, z innymi pomysłami, z innymi wskazaniami do głosowań niż cały klub".

Polityk - pytany o to, czy Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na rząd mniejszościowy, odparł, że "nie, to jest niemożliwe". "Jeżeli zajdzie taka sytuacja, to pójdziemy na wybory. Oczywiście sami" - powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki.

O te słowa dziennikarze pytali lidera Porozumienia Jarosława Gowina. "Nie sądzę, żeby przyspieszone wybory to było to, co w tej chwili jest Polsce potrzebne, ale zachowujemy w tej sprawie spokój" - powiedział. Jarosław Gowin dodał, że Porozumienie jest przeciwne zakazowi uboju rytualnego.

O 20.30 w czwartek ma się rozpocząć blok głosowań, w którym posłowie zajmą się między innymi nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, czyli "Piątką dla zwierząt. Przygotowało go Forum Młodych PiS przy mocnym wsparciu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Projekt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego, a także ograniczenie możliwości trzymania zwierząt na uwięzi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty