Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rusza z wyrównaniem nadpłat składek. Jak informuje prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska, zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj, są uprawnieni do ich zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań.
Przepisy wchodzą w życie w niedzielę. Według profesor Uścińskiej, skorzysta z nich nawet 800 tysięcy firm.

Nowelizacja odpowiada na postulaty przedsiębiorców i została rekomendowana przez ZUS. Jak wyjaśnia prezes ZUS, dzięki nowelizacji firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie.

Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.

Po zmianie przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu i poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych.
Jak wyjaśnia prezes ZUS, dzięki nowelizacji firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty