Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że we wtorek w południe dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu.
Gość Programu 3 Polskiego Radia dodał, że tematem rozmów będzie m.in. nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, którą w piątek uchwalił Sejm, a nad którą pracować będzie Senat. Krzysztof Szczerski powiedział, że o spotkanie z prezydentem poprosił Tomasz Grodzki.

- Ma dotyczyć innych spraw legislacyjnych, ale w tej sytuacji pan prezydent będzie pytał pana marszałka Grodzkiego o to, w jaki sposób chce procedować tę ustawę. Jesteśmy na początku drugiego etapu procedowania tej ustawy. Pan prezydent swoją decyzję podejmie po tym, jak sprawa się w parlamencie zakończy. Będzie miał też swój dwudziesty jednodniowy czas na to, żeby do tej ustawy się odnieść - mówił Szczerski.

Krzysztof Szczerski dodał, że prezydent bardzo dobrze zna sprawy polskiej wsi. Często spotyka się nie tylko z przedstawicielami przemysłowych zakładów żywności, ale też ze zwykłymi rolnikami. Minister podkreślił, że prezydentowi "zależy na dobrostanie całej polskiej wsi", a ten dobrostan to nie tylko dobrostan zwierząt.

Na mocy nowego prawa zakazano hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królików i wprowadzono ograniczenia uboju rytualnego, który będzie możliwy tylko na potrzeby działających w Polsce związków wyznaniowych. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych oraz podmiotom, które wykonywały ubój rytualny.

Nowe przepisy zakazują również wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i widowiskowych, a także usuwają cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

Nowe prawo pozwala, by w określonych przypadkach właściwa organizacja, w asyście policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii, odbierała zwierzę właścicielowi i zawiadamiała władze samorządu. Kosztami akcji, jeśli będzie ona zasadna, obciążany będzie właściciel zwierzęcia, a w przeciwnym razie właściwa organizacja.

Wprowadzone zostały także dodatki dla opiekunów zwierząt, które były wykorzystywane np. przez policję, wojsko czy straż graniczną.
Krzysztof Szczerski powiedział, że o spotkanie z prezydentem poprosił Tomasz Grodzki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty