Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Jest nowa propozycja dotycząca prawa migracyjnego. Komisja zaproponowała tak zwany pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na obowiązkową solidarność.
Bruksela proponuje między innymi unijnym krajom wybór - albo relokacja odpowiedniej liczby uciekinierów, albo ich deportacja. To oznacza, że państwa, które nie chcą przyjmować migrantów, będą odpowiedzialne za przeprowadzenie kosztownej procedury odsyłania do krajów pochodzenia osób, którym nie należy się międzynarodowa ochrona.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oczekuje akceptacji nowych pomysłów.

- Europa musi odejść od rozwiązań ad hoc, musi ustanowić przewidywalny i rozsądny system dotyczący migracji. Jestem przekonana, że propozycja Komisji Europejskiej jest dobrą podstawą. Ten pakiet odzwierciedla sprawiedliwą i rozsądną równowagę między odpowiedzialnością a solidarnością między krajami członkowskimi. To jest pragmatyczne i realistyczne podejście - powiedziała szefowa Komisji.

Teraz propozycją Komisji zajmą się państwa członkowskie i Parlament Europejski. Bruksela oczekuje, że decyzje w tej sprawie zapadną szybko.

Prace nad nowym prawem migracyjnym trwają od pięciu lat. Duże podziały wśród państw członkowskich uniemożliwiały porozumienie. Kraje wystawione na presję migracyjną domagały się solidarności i oczekiwały, że pozostałe państwa przyjmą uciekinierów. Na obowiązkową relokację nie zgodziły się państwa Europy Środkowo-Wschodniej z Polską na czele, które podkreślały, że przymusowa relokacja nie jest dobrym rozwiązaniem i tłumaczyły, że w inny sposób okazują solidarność - pomagając uchodźcom na miejscu i przeznaczając pomoc finansową.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty