Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Rząd na poniedziałkowym posiedzeniu ma się zająć projektem ustawy budżetowej na 2021 rok. Wnioskodawcą jest minister finansów.
Pod koniec ubiegłego miesiąca projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej, który został przyjęty przez rząd 27 sierpnia, przekazano do dalszych prac Radzie Dialogu Społecznego w celu zajęcia stanowiska przez strony pracowników i pracodawców.

Resort finansów podkreśla, że w budżecie na 2021 rok są pieniądze zarówno na działania proinwestycyjne, potrzebne do dalszego pobudzania gospodarki, jak i na kontynuowanie programów społecznych, które również łagodzą negatywne skutki pandemii.

W przyjętym 27 sierpnia projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok, prognozowane dochody budżetu państwa wyniosą 403 miliardy 700 milionów złotych, a limit wydatków to 486 miliardów złotych, co oznacza deficyt w wysokości 82 miliardów 300 milionów złotych.

Założono poza tym, że PKB zwiększy się o 4 procent, powracając do wartości notowanych w ostatnich, średnioroczna inflacja ma wynieść 1,8 procent.

Na podstawie ustawy o finansach publicznych Rada Ministrów uchwala projekt ustawy budżetowej i wraz z uzasadnieniem przedkłada go Sejmowi do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty