Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
Francuska prokuratura postawiła siedmiu osobom zarzuty w sprawie zabójstwa nauczyciela Samuela Paty’ego, zamordowanego w piątek w podparyskim Conflans Sainte-Honorine za pokazanie karykatur proroka Mahometa w czasie lekcji.
Wśród podejrzanych są między innymi ojciec uczennicy, który wzywał do protestów przeciwko nauczycielowi oraz dwaj uczniowie gimnazjum.

Siedmiu podejrzanym postawiono zarzuty współudziału w zabójstwie w ramach działania terrorystycznego, współudziału w zabójstwie funkcjonariusza publicznego oraz zorganizowanej działalności terrorystycznej.

Wśród oskarżonych są dwaj uczniowie z gimnazjum, którzy wskazali Samuela Paty’ego zabójcy - 18-letniemu Abdhullahowi Anzorowi - w zamian za kwotę 300 euro. Prokurator zaznaczył, że bez tych wskazówek napastnik nie byłby w stanie zidentyfikować nauczyciela. Wcześniej zabójca poinformował uczniów o zamiarze pobicia i upokorzenia przyszłej ofiary.

Zarzuty postawiono ojcu uczennicy, który wzywał do zwolnienia nauczyciela i miał kontakt z czeczeńskim zamachowcem. Zarzuty otrzymał również islamski aktywista, który wspierał w mediach społecznościowych oszczerczą kampanię przeciwko Samuelowi Paty’emu.

Przed sądem ostaną także trzej koledzy zabójcy, którzy towarzyszyli mu w przygotowaniach do zamachu lub wiedzieli o jego radykalizacji.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty