Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Nieznani sprawcy zniszczyli prawie 70 obiektów muzealnych o dużej wartości. źródło: https://www.berliner-zeitung.de
Nieznani sprawcy zniszczyli prawie 70 obiektów muzealnych o dużej wartości. źródło: https://www.berliner-zeitung.de
Nieznani sprawcy uszkodzili ponad 60 znanych dzieł sztuki. Policja oraz Krajowy Urząd Kryminalny poinformowały, że trzeciego października doszło do ataku na dzieła sztuki znajdujące się w berlińskich muzeach na tak zwanej "Wyspie Muzeów", leżącej na rzece Sprewa.
Nieznani sprawcy zniszczyli prawie 70 obiektów muzealnych o dużej wartości. Wyspa Muzeów i leżące na niej muzea od 1999 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie odwiedza wyspę kilka milionów turystów.

Przedstawiciel Krajowego Urzędu Kryminalnego w Berlinie na konferencji prasowej poinformował, że do ataku na obiekty muzealne doszło 3 października w godzinach pomiędzy 10 i 18. Jak twierdzi policja informacja została podana dopiero w czwartek, bowiem śledczy do tej pory analizowali zebrany materiał dowodowy.

Na razie sprawców nie udało się ustalić, dlatego policja prosi ewentualnych świadków o informacje.

Zastępca dyrektora generalnego państwowych muzeów w Berlinie, Christina Haak przyznała, że straty są duże, a motywy działania sprawców pozostają nieznane.

- Według obecnej wiedzy zniszczono 63 obiekty z różnych materiałów i z różnych epok. Na razie, co potwierdza Urząd Kryminalny, trudno ustalić czy sprawca lub sprawcy działali z jakimś zamierzonym celem - powiedziała w Berlinie Christina Haak.

Media niemieckie sugerują, że obecny atak na muzea jest nową, nieznaną do tej pory formą zamachów na obiekty państwowe.
Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty