Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sejm. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W Sejmie przeprowadzono drugie czytanie projektu ustawy, dotyczącej przeciwdziałania epidemii koronawirusa.
Poseł Bolesław Piecha wniósł w imieniu Prawa i Sprawiedliwości o niezwłoczne przejście do głosowania nad ustawą. Wcześniej mówił o wniesionych do projektu i zaakceptowanych przez komisję zdrowia poprawkach.

Jedna z nich zakłada, aby żołnierze, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Służby Więziennej, delegowani do zadań przy epidemii, mieli prawo do 100-procentowego uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji.

Takie prawo zyskają też pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19, i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Poseł Piecha zwracał też uwagę, że w ustawie zostanie uregulowana kwestia obowiązku noszenia maseczek i przyłbic. Mówił, że z opinii ekspertów publikowanych przez fachowe pisma medyczne wynika, iż "jedynym sposobem zapobiegania zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 jest noszenie maseczki, dystans społeczny i dezynfekcja.

- To będzie obowiązek wyrażony w ustawie - zaznaczył poseł. Dodał, że sprzedawcy będą mogli odmówić obsłużenia klientów bez zasłoniętej twarzy.

Bolesław Piecha powiedział, że komisja zdrowia przyjęła też poprawki, które mają usprawnić opiekę nad pacjentem. To - jak mówił - między innymi poszerzenie możliwości szybkiego przeszkolenia pracowników ochrony zdrowia w pobieraniu wymazów. Wyjaśnił, że będą mogli to robić na przykład ratownicy medyczni czy też wojskowi. Do pracy w szpitalach zajmujących się pacjentami z COVID-19 będzie można też kierować lekarzy spoza Unii Europejskiej.

Taką zgodę będzie można przyznać "osobie, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium państw UE" - dodał poseł Piecha.

Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej mówiła, że komisja zdrowia przyjęła tylko cztery spośród kilkudziesięciu poprawek zgłoszonych przez jej klub. Zapowiedziała, że zostaną one wniesione jako wnioski mniejszości podczas drugiego czytania. Posłanka zwracała też uwagę, że nad projektem pracowano konstruktywnie kilkadziesiąt godzin. Mówiła, że dzięki wprowadzonym zmianom nie będzie można oddelegować do pracy osoby wykonującej zawód medyczny, która ma dziecko do 14 lat.

Sejmowa komisja zdrowia rozpatrzyła przepisy z czterech projektów ustaw, związanych ze zwalczaniem epidemii - Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wiodącym projektem została propozycja PiS-u.

Zakłada ona między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę "dobrego Samarytanina" - brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem.
- To będzie obowiązek wyrażony w ustawie - zaznaczył poseł. Dodał, że sprzedawcy będą mogli odmówić obsłużenia klientów bez zasłoniętej twarzy.
Posłanka zwracała uwagę, że nad projektem pracowano konstruktywnie kilkadziesiąt godzin. Mówiła, że dzięki wprowadzonym zmianom nie będzie można oddelegować do pracy osoby wykonującej zawód medyczny, która ma dziecko do 14 lat.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty