Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Mat. Kancelaria Premiera
Mat. Kancelaria Premiera
Mat. Kancelaria Premiera
Mat. Kancelaria Premiera
Od soboty cała Polska została objęta strefą czerwoną - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
- Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Polski - mówił Premier RP.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawiając nowe restrykcje epidemiczne, mówił, że mają one dać efekt za 10 do 14 dni. Zapowiedział, że jeśli stanie się odwrotnie, będą wprowadzane kolejne obostrzenia. Szef rządu mówił, że możliwe jest między innymi ponowne zamknięcie granic kraju i wprowadzenie lockdownu.

Nowe restrykcje epidemiczne:

 • Nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie się odbywać zdalnie. Również szkoły ponadpodstawowe i wyższe będą funkcjonować w trybie zdalnym.
 • W godzinach 8.00-16.00 dzieci do 16. roku życia mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osób dorosłych.
 • Ograniczenie działalności gastronomicznej, pubów, restauracji, kawiarni - będą mogły organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia.
 • Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 os. w jednej grupie - zebrań, spotkań, aktywności. Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i były to źródła i ogniska zakażeń.
 • Wprowadzony zostanie program #WspierajSeniora. Premier prosił seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie się. Będą obowiązywały ograniczenia przemieszczania się seniorów powyżej 70. roku życia, z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, sprawowania lub uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego. Uruchomiony zostanie Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.
 • Na realizację programu rząd przeznaczył 100 milionów złotych. Do akcji może dołączyć każdy. Działania będą koordynowały lokalne ośrodki pomocy społecznej, które skontaktują się z seniorem i przydzielą pomoc. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 505 11 11, seniorzy będą mogli uzyskać pomoc. Uruchamiana jest również strona wspierajseniora.pl.

 • Korpus poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych, żeby zachęcić wszystkich seniorów, a zwłaszcza tych powyżej 70 roku życia, żeby zostali w domach.

 • Zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października.
 • Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności, wydarzenia kulturalne będą mogły odbywać się z maks. udziałem 25 proc. publiczności, zawieszona zostaje działalność siłowni, basenów, aquaparków.
 • W sklepach będą obowiązywały limity 5 osób na 1 kasę w lokalach do 100 m kw, a w lokalach powyżej 100 m kw limit 1 osoby na 15 m kw.
 • W transporcie publicznym będzie mogło zostać zajętych jedynie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich
- Te obostrzenia są poważne, ale liczę też na to, że gospodarka będzie dalej pracować na obrotach szybszych niż wiosną. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, ale apelujemy - wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe zasady sanitarne. Nasi eksperci i naukowcy mówią jasno - musimy koniecznie przerwać transmisje. Jeżeli możemy ograniczyć liczbę kontaktów społecznych, to to zróbmy. Kluczowe są: dezynfekcja, dystans, maseczki i wietrzenie pomieszczeń - mówił premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w tym nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy zakres wzrostu pandemii się zmieni. Dodał, że służba zdrowia cały czas zachowuje wydolność i zdolność operacyjną.

- Musimy zrobić wszystko, żeby zahamować rozwój pandemii. Przekształcamy szpitale powiatowe w covidowe, tworzymy szpitale tymczasowe. W czwartek dokonałem ustaleń z sektorem prywatnym, w wyniku których do systemu dołączy kolejne tysiąc łóżek. Plan przedstawiony jako cel do realizacji, to żebyśmy dysponowali ok. 30 tys. łóżek na przełomie października i listopada, ale musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że infrastruktury nie da się rozbudowywać w nieskończoność, chodzi tu o kadrę - powiedział minister zdrowia.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarły kolejne 153 osoby, które były zakażone koronawirusem i miały choroby współistniejące, bądź chorowały na Covid-19.
Na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział, m.in. że cała Polska staje się strefą czerwoną.

16 komentarzy

To ograniczanie wolności !!! Trzeba walczyć !!! Nie zgadzajmy się na to !!!
Czerwoni znowu opanowali kraj!
Swoją drogą, te ograniczenia przemieszczania dla młodych 8-16 - w weekendy też? Nie zdefiniowano??
Seniorzy powyżej 70+ za wyjątkiem kultu religijnego - mają dyspensę od purpurowych! Niech siedzą w domu. Na tace dadzą po pandemii!
haha ale tyś lokalny wariat ! ;)
Polacy zbyt dobrze sobie radzą, gospodarka za dobrze się rozwija a więc trzeba to wszystko zniszczyć!
A swoją drogą, co zrobią seniorom, za uporczywe i krnąbrne olewanie nakazu siedzenia w domu?
Pycha kroczy przed upadkiem...
Jak widzę niektórzy są przekonani że w weekend Covid 19 ma wolne ...? Skoro nie szanujesz jeden z drugim życia i zdrowia innych to nie oczekuj tego od innych . Miłosierdzie też ma swoje granice !
Nomis - wirus w niedzielne nabożeństwo w kościele też nie działa? i od 16 do 8 rano? Tu braku logiki już nie widzisz.
Jakbyś miał dzieci, to byś wiedział, że nie tak łatwo je w domu utrzymać w dni wolne od szkoły
Dzisiejsza konferencja jasno pokazała że nie ma Rządu.
Czy ktoś zdiagnozował Redzktora Naczelnego?
POśle Marchewka idz pan
do domu !!!!
DAJ przykaład ,
a nie u głupoty w Szczecin.ie
gadasza !
DZIADY. NIE MA CO !!!! tutaj pierdzielić farmazonów !
WEŹMY SIĘ W GARŚĆ !!!
S O L I D AR N I E JAKO PAŃSTWO WYGRAMY Z TĄ PANDEMIĄ !!!!!
A czemu premier nie zamknął kościołów ?
Panie @ Siara... Ja mam 3 dzieci , tyle tylko że potrafię im zagospodarować wolny czas a nie tylko wyczekuję weekendu aby wybiegły na podwórko abym od nich mógł odpocząć !
Solidarnie damy rade !!!!!
Panie @Nomis - moje dzieci po prostu wolą pobiegać po podwórku niż siedzieć w domu. Błędne jest myślenie, że wychodzą po to abym odpoczął. Z resztą, ja wychodzę z nimi - pospacerować. Też nie lubię cały dzień siedzieć w domu. Tak mam

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty