Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe jest dostępna na smartfony z systemem Android oraz iOS. Można ją pobrać wyłącznie z Google Play lub App Store. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe jest dostępna na smartfony z systemem Android oraz iOS. Można ją pobrać wyłącznie z Google Play lub App Store. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Rząd zachęca wszystkich do używania na swoich smartfonach aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe.
Program ułatwia służbom sanitarnym walkę z epidemią dzięki możliwości anonimowego powiadomienia jego użytkowników o ryzykownym kontakcie z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa.

Do połowy października aplikację pobrało ponad 1 milion użytkowników.

Im więcej ludzi w Polsce będzie korzystać z aplikacji tym większą skuteczność będzie miało to rozwiązanie oparte na wymianie informacji pomiędzy poszczególnymi smartfonami poprzez bluetooth'a.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że aplikacja gromadzi dane jedynie w pamięci telefonu.

- Mam tę aplikację na swoim telefonie i zachęcam do instalacji. Aplikacja nie tylko chroni nas przed wirusem ale też chroni naszą prywatność. Poinformuje nas o kontakcie z wirusem bez przekazywania komukolwiek naszych danych - zaznaczył premier Morawiecki.

Jeśli użytkownik aplikacji zakazi się koronawirusem, otrzyma od służb sanitarnych specjalny, unikalny kod dzięki któremu powiadomi osoby, które mijał w przeciągu ostatnich dwóch tygodni o potencjalnym ryzyku zakażenia.

- Technologia jest w walce z epidemią naszą wielką sojuszniczką - podkreślił premier.

Aplikacja po instalacji działa "w tle" i wymaga włączonego bluetooth'a.

Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe jest dostępna na smartfony z systemem Android oraz iOS. Można ją pobrać wyłącznie z Google Play lub App Store.

Podobne aplikacje powstały w innych krajach na całym świecie. Na poziomie Komisji Europejskiej trwa obecnie dyskusja w sprawie możliwości synchronizacji i wymiany danych pomiędzy różnymi programami opracowanymi przez państwa członkowskie UE.Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty