Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Bundestag wzywa rząd federalny do upamiętnienia polskich ofiar II Wojny Światowej.
Posłowie wszystkich niemieckich partii poparli wniosek, by rząd utworzył w niemieckiej stolicy miejsce pamięci dedykowane polskim ofiarom II Wojny Światowej i okupacji narodowo-socjalistycznej Polski. Miejsce to ma pogłębić pojednanie i przyczynić się do poprawy polsko-niemieckich stosunków.

Sekretarz generalny CDU urodzony w Szczecinie Paul Ziemiak przemawiając w Bundestagu przypomniał, że Polska była w 1939 roku pierwszą ofiarą niemieckiej agresji. Ziemiak przyznał, że większość Niemców, a szczególnie młode pokolenie nadal nie zdaje sobie sprawy z ogromu niemieckich zbrodni dokonanych na polskiej ziemi podczas II wojny światowej. Dlatego - jego zdaniem - należy wspierać budowę w Berlinie pomnika poświęconego polskim ofiarom niemieckich zbrodni. "Niektóry powiedzą, że budujemy takie miejsce dla Polaków, Nie, my to robimy także dla Polaków, ale robimy to dla siebie. Ale przede wszystkim robimy to dla młodych ludzi w Europie i na świecie, aby o tym pamiętali - powiedział Ziemiak.

Dokładny kształt pomnika nie został jeszcze określony. Wielu niemieckich polityków nadal odrzuca upamiętnienie tylko jednej - w tym wypadku - polskiej grupy narodowej. Ich zdaniem, powstałe miejsce pamięci powinno być poświęcone wszystkim ofiarom.

Podczas dyskusji w Bundestagu o pomniku dla polskich ofiar, przewodniczący grupy "Wypędzonych, wysiedlonych i mniejszości niemieckich" z frakcji CDU/CSU Eckhard Pols zaapelował, aby zbudować w Polsce pomnik niemieckich wypędzonych. Jednocześnie polityk ten odrzucił powszechnie prezentowaną propozycję, aby ewentualny polski pomnik stanął
w Berlinie na placu Askańskim.
Relacja Waldemara Maszewskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty