Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Polscy dyplomaci pracujący w Moskwie oddali w piątek hołd ofiarom sowieckiego reżimu.
W związku z obchodzonym w Rosji Dniem Pamięci Ofiar Represji Politycznych, przedstawiciele polskiej ambasady złożyli kwiaty w Butowie i Komunarce, gdzie pochowano osoby rozstrzelane przez NKWD, w tym ponad tysiąc Polaków.

Polscy dyplomaci uczestniczyli w prawosławnym nabożeństwie, w trakcie którego wspominano ofiary sowieckich zbrodni. Wspólnie z przedstawicielami placówek dyplomatycznych kilkudziesięciu krajów odczytali też nazwiska osób pochowanych w zbiorowej mogile na cmentarzu w Butowie. Delegacji przewodniczył pełniący obowiązki ambasadora Jacek Śladewski.

- Udział w tych uroczystościach był ważnym gestem, świadczącym o tym, jak dużą wagę Polska przykłada do upamiętnienia ofiar stalinowskich zbrodni - powiedział polski dyplomata.

W Butowie, na dawnym poligonie NKWD zgładzonych zostało ponad 20 tysięcy osób 60 narodowości, w tym ponad 1000 Polaków.

Nieformalnie Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest w Rosji od 1974 roku. Wtedy to po raz pierwszy część więźniów sowieckich łagrów postanowiła zorganizować strajk głodowy, aby oddać hołd przyjaciołom zamordowanym przez NKWD. W 1989 roku stowarzyszenie „Memoriał” złożyło wniosek o oficjalne ustanowienie Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Dwa lata później, po upadku Związku Radzieckiego, dzień ten wpisano do kalendarza. Według rosyjskiego noblisty i więźnia sowieckiego GUŁagu Aleksandra Sołżenicyna, w ZSRR zamordowano łącznie około 60 milionów ludzi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty